Spordan Önce Mutlaka Yapman Gereken 11 Şey

Hazırlanılmamış bir spor, boşa spordur. Kimse yaptığı antrenmanın boşa gitmesini istemez.  Emeğinin karşılığını alamamak da, motivasyon düşüklüğüne yol açar. Biz de bu yüzden, tam motive olduğun bir antrenman geçirmen için spordan önce mutlaka yapman gerekenleri, senin için listeledik. Ne de olsa güzel bir antrenman, daha spor salonuna gitmeden başlar.

Spora başlamadan önce mutlaka bir sağlık kontrolünden geçmelisin.

Her spor türü, herkesin vücut yapısına uygun değildir. Ağırlık çalışmaları omurgada birtakım deformasyonlara yol açabilir. Ve çeşitli beden hastalıklarına yol açabilir. Bundan dolayı spora başlamadan önce mutlaka bir sağlık kontrolünden geçmelisin.

Yağ, kas ve kemik ölçümünü atlamamalısın.

Etkili bir antrenman, kendini bilmek ve tanımaktan geçer. Eksilerini, artılarını bil ve hepsinin farkında ol. Bu sayede kolaylıkla eksik olduğun yanları tamamlayabilirsin.

Esneme hareketlerini ve ısınmayı kesinlikle atlamamalısın.

Isınmadan ve esnemeden yapılan spor, sakatlıklara yol açabilir. Spordan önce mutlaka yapılması gereken esneme hareketleri için şu yazımızı ziyaret edebilirsin.

Gerdirmeden önce kesinlikle ısınmalısın. Bu, kan akışını hızlandırır ve kaslarının daha fazla esnemesini sağlar.

Isınma hareketleri sporun temelidir. Eğer esneme hareketlerini yapmazsan sakatlıklar kaçınılmaz olacaktır. Isınma hareketleri kan akışını hızlandırır, bu sayede kasların maksimum güçle çalışır. Bunun için 5 dakika koşu bandında koşabilir veya pedal çevirebilirsin.

En az 1 buçuk saat önce yemek yemeyi bitirmelisin.

Egzersizden hemen önce çok yemek yemek, hem hareket etmeni engeller hem de verimini düşürür. Spordan 1,5 -2 saat önce yemek yemek en ideal olanıdır. Eğer fazla vaktin olmadığını düşünüyorsan, açlığını 30 dakika – 1 saat önce; elma, muz, yulaf ezmesi, meyve suyu, ballı veya reçelli bir dilim ekmek, fıstık ezmesi sürülmüş tost ekmeği gibi gıdalarla bastırabilirsin. Ancak hepsini bir arada tüketmemeye özen göster.

Su içmeyi unutmamalısın.

İçmen gereken su miktarı birçok değişkene bağlıdır. Kilon, cinsiyetin, yaşın vs. Fakat ortalama olarak söyleyecek olursak; bu miktar 600 ml.’dir. Araştırmalar spor öncesinde su tüketen kişilerin daha yüksek performans gösterdikleri yönündedir. Eğer yeteri kadar su içmezsen, kramp ve baş dönmesi gibi şikayetlerin başlayabilir. Ancak suyu, sporun hemen öncesinde içmemeye gayret göster; çünkü bu senin sürekli tuvalete çıkmana neden olabilir.

Spor çantanı eksiksiz hazırlamalısın.

Uygun kıyafetleri getirdiğinden emin ol. Spor çantanda neler bulunması gerektiğini bu yazımızda bulabilirsin.

Supplement kullanmayı unutmamalısın.

Antrenman öncesinde supplement kullanmak kesinlikle şart değildir. Ama şunu da unutmamak gerekir; bazı supplementler kan akışını arttırır. Bu da daha etkin spor yapmak demektir.

Antrenmanına göz atmalısın.

Gelişimini takip etmenin en güzel yollarından birisi programlı çalışmaktır. O gün hangi hareketleri kaç set yapacağınızı bilmen; seni rahatlatır, motive eder ve zihinsel olarak antrenmana hazırlar. Eğer ne yapacağını bilirsen de geriye uygulamaktan başka bir şey kalmaz.

Makyajını kesinlikle çıkarmalısın.

Spor esnasında terleme nedenli olarak makyajın akacaktır. Terle birleşen makyaj ise cildine zarar verebilir.

Kendi şarkı listeni oluşturmalısın.

Antrenman yaparken sevdiğin parçaları dinlemek sana enerji verir, motive eder. Antrenmandan sıkılmadan uzun süreli spor yapabilirsin. Bu sayede spor salonlarının o sıkıcı şarkılarını dinlemek veya insanların konuşma gürültülerine maruz kalmazsın. Şarkıların, 120-140 BPM ritim aralığında şarkılar olmasına özen göstermelisin.

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder