Spordan Sonra Nasıl Beslenmeli?

 

Spordan Sonra Nasıl Beslenmeli?

Her insan spora başlarken kendisine bir hedef belirler. Bu hedef kilo vermek, sağlıklı yaşamak veya kas yapmak; ya da bunların tamamı olabilir. İşte spora başlarken belirlenen hedef her ne olursa olsun; ulaşılabilir olması için mutlaka sağlıklı bir beslenme programı ile desteklenmesi gerekir. Yani spor yapan kişilerin hedefine ulaşabilmesi için en kestirme yol, beslenmeden geçiyor. Özellikle de spor sonrası beslenme, bu konuda oldukça önemli bir yere sahip. Bu yazımızda, spordan sonra beslenme nasıl olmalı; spor sonrası beslenme neden önemli gibi konuları detaylı bir şekilde açıklayacağız. Haydi, hemen başlayalım.

Spor sonrası beslenme neden önemli?

Spor sonrası beslenme, en az spor yapmak kadar önemlidir. Çünkü yorucu bir antrenmandan sonra vücudumuzda glikojen, elektrolit ve sıvı ihtiyacı ortaya çıkar. Ayrıca yıpranan kas dokusunun yenilenip yeni bir doku oluşturabilmesi için de proteine ihtiyacı vardır. İşte vücudumuz ancak bu ihtiyaç duyduğu maddeleri alabilirse, yaptığımız spor amacına ulaşabilir. Spor sonrası beslenmeyi ihmal ettiğimiz takdirde, vücudumuz ihtiyacı olan bu maddeleri depolardan kullanarak güçsüzleşebilir ve bu durumda da kas gelişimi mümkün olmayabilir.

Spor sonrası beslenme nasıl olmalı?

Spor sonrası beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bunlara dikkat edildiğinde; kısa sürede hayal edilen vücuda ve hedeflere ulaşılabilir. İşte spor sonrası beslenme konusunda dikkat etmen gereken o noktalar.

Spordan sonraki 60 dakika önemli!
Özellikle spordan sonraki 30 ile 60 dakikalık zaman dilimi çok önemli. Çünkü sporun ardından ilk 45 dakika, kan çok hızlı pompalanır ve bu sürede beslenmek, kasların daha hızlı onarılmasını sağlar. Bu da kas gelişimi açısından oldukça olumlu bir şey demektir. Bu nedenle spordan sonraki 1 saat içinde mutlaka bir şey yiyerek; özellikle de protein ağırlıklı beslenerek kas gelişim sürecimize katkıda bulunabiliriz.

Protein tüketmek!
Yukarıda da belirttiğimiz gibi spor sonrasındaki 1 saat içinde beslenmek oldukça önemli. Peki nasıl besleneceğiz? Eğer kas kütlemizi artırmak ve vücudumuzu güçlendirmek istiyorsak protein ağırlıklı beslenmemiz, kas gelişimimizi olumlu yönde etkileyecektir. Spordan sonra vücutta artan protein ihtiyacını kırmızı et, beyaz et gibi doğal gıdalardan alabileceğin gibi, hedefine uygun bir protein tozu kullanarak da karşılayabilirsin.

Eğer sen de spor sonrası beslenmeni destekleyerek kas kütleni artırmak ve hayallerindeki vücuda kavuşmak istiyorsan bu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Iso Cool Protein 2270 Gr

Karbonhidrat tüketimine dikkat!
Spordan sonra karaciğer sağlığının korunması için vücudun karbonhidrata da ihtiyacı vardır. Bu nedenle spor sonrasında, hedefine bağlı olarak gerekli miktarda karbonhidrat tüketebilirsin (Spor sonrası muz, kiraz, üzüm, fasulye, esmer pirinç vb. gibi). Karbonhidratların sana kilo aldıracağı düşüncesi gerçek değildir; elbette eğer doğru besinleri doğru şekillerde tüketmeyi başarabilirsen!

Vücut Geliştirme Beslenme

Bol sıvı tüketmek!
Tabii ki sıvı tüketmek! Spor sonrasında vücudundaki su ihtiyacı mutlaka daha fazla olacaktır. Bu nedenle spordan önce, spor sırasında ve spor sonrasında mutlaka yeteri kadar su tüketmelisin. Bu sayede vücudundaki su dengesi korunacak ve kas gelişimin de bu durumdan olumlu şekilde etkilenecektir.

Ayrıca...
Spor sonrası süt: Sütün içeriğinde belirli oranlarda protein, karbonhidrat ve yağ bulunur. Bunun yanı sıra sütte casein, whey proteini, BCAA, kalsiyum, su, elektrolit gibi yararlı bileşenler de vardır. İşte tüm bu yararlı bileşenler, sütü kas gelişimi bakımından oldukça tercih edilesi bir içecek yapar. Bu nedenle sen de spor sonrası süt içerek kas gelişimine doğal yollardan destek olabilirsin.

Spor sonrası muz: Yapılan araştırmalar, egzersiz sırasında veya hemen sonrasında karbonhidrat tüketmenin, egzersizle bağlantılı olan immünodepresyonu azalttığını ve vücudun iyileşmesine yardımcı olduğunu gösteriyor. İşte muz da vücudunuzun spordan sonra ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamanın en basit ve etkili yolu.

Spor sonrası kahve: Spordan sonra kahve tüketmek, kaslar için bir yakıt görevi görür ve bir sonraki egzersiz için daha güçlü hissetmene yardımcı olur. Bu nedenle spor sonrası beslenmede filtre kahveye de rahatlıkla yer verebilirsin.

Bu Yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Vücut Geliştirme
Kazein Ne İşe Yarar?
Yağ Yakıcı Egzersizler
Proteinli Beslenme

KALİTELİ PROTEİN TOZU ÜRÜNLERİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Protein Tozu Fiyatları

Protein tozu kullanmak, kas dokusunu korumak ve yenilemek için oldukça önemlidir. Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar, deforme olan kaslarını yenilemek için protein tozu kullanmaktadırlar. Türkiye’de de son zamanlarda vücut geliştirme sporu yapanlar arasında benimsenen bu ek besinlerde, seçenek oldukça fazla artmıştır. Bu da akabinde; en uygun protein tozu, en ucuz protein tozu ihtiyacını doğurmuştur. Fakat protein tozu, sadece fiyatına bakarak alınmamalıdır. Peki, protein tozu alırken nelere dikkat edilmelidir?Herkesin spor yapmaya başlarken bir amacı vardır. Kimisi kilo almak, kimisi kilo vermek, kimisi de kas kütlesini büyütmek ister. Ve bu amaçların ve hedeflerin sonu yoktur. Bu hedefler doğrultusunda ilerlerken emin adımlarla yürümemize yardımcı olacak yol arkadaşları ararız. Konu spor yapmak, kas kütlesi büyütmek vs. olunca, bu yol arkadaşlarımız protein tozlarıdır. Fakat hedefimiz için bu yol arkadaşlarının uygun olup olmadığı bilinmelidir. Yani sadece fiyatına bakarak protein tozu alınmamalıdır. Ürünlerin içeriği titizlikle incelenmelidir. Çünkü ürünün içeriğindeki bir faktör bizim gizli düşmanımız olabilir. Bu yüzden protein tozu çeşitleri, protein tozu fiyatlarının neleri etkilediği, protein tozu alırken dikkat edilecekler iyi bilinmelidir.

Protein tozu fiyatını ne etkiler? En uygun protein tozları ve en ucuz protein tozlarının başına neden “en” geliyor, protein tozlarının fiyatlarını neler etkiliyor bakalım:

 • İçeriğindeki ham maddenin kalitesi
 • Ürün miktarı
 • İthal veya yerli olması
 • Markanın kendisi
 • Üretim yeri
 • İçeriğindeki vitamin ve mineraller
 • Protein tozu çeşidi

Protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler:

Amaca yönelik protein tozu almanın ne kadar önemli olduğunu söylemiştik. İşte protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler: 

 • İçeriğindeki maddelerin oranlarına
 • Özellikle protein oranına
 • Kaç servis çıkacağına
 • Servis başına maliyete

Protein tozu çeşitleri nelerdir?

Amaçlar doğrultusunda protein tozu çeşitleri çok iyi bilinmelidir. “Protein tozu çeşitleri nelerdir?” sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir:

Whey protein tozu

Sporcular arasında en fazla tercih edilen protein tozu çeşitlerinden bir tanesi Whey protein tozudur. Whey protein tozu, vücut tarafından hızlıca emilen, yağ oranı az ve peynir altı suyundan yapılan bir protein tozu çeşididir. Onu diğerlerinden ayıran en önemli özellik, vücut tarafından emiliminin hızlı gerçekleşmesidir. Bu sayede kaslar hızlı bir şekilde beslenmektedir. Whey protein, kas yıkımları için birebirdir.

Kazein protein tozu

İngilizcesi Casein olan ve Türkçe'de Kazein olarak bilinen bu protein tozu,  vücutta yavaş emilmesi ile diğerlerinden ayrılır. Yani sindirimi oldukça zordur. Kasları uzun süreli beslediği gibi uyumadan önce, spordan saatler geçtikten sonra, spordan hemen önce ve sonra kullanılması uygundur.

Kompleks protein tozu

Kompleks olarak bilinen proteinler, içeriğinde biraz Whey, biraz Kazein barındırırlar. İki protein çeşidinin bir arada olması, kas gelişimine pozitif yönde etki eder. Bu yüzden Whey protein ve Kazein proteinin özelliklerini bir arada barındırır. Yani spordan önce de içilebilir, saatler sonra da.

Protein tozu faydaları nelerdir?

“Protein tozu ne işe yarar?” sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz:

 • Kasların hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar.
 • Kaybedilen enerjiyi telafi eder.
 • Günlük protein ihtiyacını kaliteli ve sağlıklı bir şekilde karşılar.
 • Antrenmanda yüksek performans göstermeye yardımcı olur.