Süper Set Nedir? Nasıl Yapılır? Süper Setin Faydaları

Süper set, kısa süreler içerisinde maksimum fayda isteyenler için sıkça tercih edilen bir antrenman metodudur. Bu metot, farklı kas gruplarının çalıştırılmasına dayanır. Peki, süper set nedir, süper setin faydaları nelerdir, süper set nasıl yapılır; süper set hakkında bilgi için yazımızı okumaya devam et. Keyifli okumalar!

Süper set nedir?

Süper set özünde bir antrenman set sistemidir ve iki egzersiz dinlenilmeden arka arkaya yapılmaktadır. Bu iki egzersizde farklı ve karşıt kas grupları çalıştırılmaktadır. Buradaki amaç daha yoğun bir şekilde çalışmak, güç kazanmak ve zaman tasarrufu yapmaktadır. Peki farklı ve karşıt kas grupları derken ne demek istiyoruz? Farklı ve karşıt kas gruplarını örneklemek gerekirse; bel ve karın, arka bacak ve ön bacak, ön kol ve arka kol gibi.

Süper set nasıl yapılır?

“Süper set nasıl yapılır?” sorusunu bir örnek üzerinden açıklayalım. Örneğin göğüs çalışıyorsunuz; 12 tekrardan ve 3 setten oluşan bir egzersiz programınız var. 15 kg ile 12 tekrar edecek şekilde flat dumbbell fly hareketini yaptın. Bir sonraki hareket geçiyorsun; burada hiç dinlenmemen gerekiyor. Şimdi bench press yapıyorsun. İşte süper set. Şimdi 60-120 saniye civarı dinlenerek diğer setleri aynı şekilde uygulayabilirsin.

Süper set çeşitleri nelerdir?

Birden fazla süper set çeşidi bulunmaktadır. Bunlar:

Agonist süper set: Agonist süper set, iki farklı kas grubunun aynı bölgeyi etkilemesi üzerine kurulu bir sistemdir. Yani dumbell press yaptıktan sonra dumbell fly yapmak gibi. Yani ikisi de göğsü etkilemektedir.

Antagonist süper set: Antagonist süper sette ise agoniste göre durum farklıdır. Farklı kas grupları çalıştırılırken farklı bölgeler hedeflenir. Mesela birinci hareket göğüs ile ilgili olur, ikinci hareket sırt ile ilgili; birinci hareket ön kol ile ilgili olur, ikinci hareket arka kol ile.

Süper setin faydaları ve avantajları nelerdir?

İşte süper setin faydaları:

  • Kasların daha belirgin olmasını sağlar.
  • Metabolizmayı hızlandırır.
  • Normal set ile kıyaslandığında daha fazla kalori harcamanı sağlar.
  • Kaslarda pump etkisi yaratır.
  • Kalp ve damar sağlığına faydalıdır.
  • Karşıt kas grupları çalıştırılması, ilk çalışılan kastaki kanın diğer bölgelere yayılmasını sağlar. Bunun sonucunda kas ileri derecede şaşırarak yoğunlaşır ve daha dayanıklı olur.
  • Zamandan tasarruf sağlar.
  • Metabolizmanın hızlanması sonucunda vücut daha fazla yağ yakar.

Herkes süper set yapabilir mi?

Birçok yerde süper seti spora yeni başlayanların yapabileceği yazılmıştır. Fakat durum tam olarak öyle değildir. Çünkü fiziki yeterlilik ve aerobik kapasitesi denilen bir durum vardır. Süper sette ise yüksek efor sarf edilmektedir. Bu yüzden kişi güçsüzken süper set yapmaya çalışırsa sakatlıklara yol açabilir. Spora yeni başlayanların sakatlık yaşaması, sporu bırakmaları ile sonuçlanabilir. Bu yüzden spora başladıktan yani vücut antrenmanlara uyum sağladıktan 3-4 ay sonra yapmaya başlamak en mantıklısıdır. Önerilen, bir antrenör eşliğinde yapılmasıdır.

Günlük protein ihtiyacını karşılamak ve yoğun egzersizler sonrasında kaslarını yenilemek istiyorsan, şu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Prostar %100 Whey Protein 2390 Gr

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder