Termojenik Nedir? Yağ Yakımına Ne Gibi Katkı Sağlar? Nasıl Kullanılmalıdır?

Termojenikler, hızlı kilo vermek isteyenlerin ve definasyon dönemine girecek olanların merak ettiği ürünlerdir. Çünkü termojenikler, metabolizmayı hızlandırarak egzersiz esnasında da egzersiz yapılmadığı zamanlar da yağ yakımı sağlarlar. Bu yüzden, fazlaca tercih edilirler. Bunun yanı sıra yağ yakımına katkıları olduğu gibi vücuda girecek olan yağa da engel olurlar. Peki termojenik yağ yakıcılar nedir, termojenik yağ yakıcıların faydaları nelerdir, gel inceleyelim! Keyifli okumalar.

 

Termojenik nedir? 

Termojenikler, bir supplement türüdür; ECA stack olarak da bilinirler. İçerikleriyle metabolizmayı hızlandırarak vücudun ısısını, bununla birlikte yağ yakımını artırırlar. Bu da vücudun egzersiz yapmadığı süreler içerisinde daha fazla enerji harcaması demektir. Yani yağ depolarını parçalayarak enerji dönüşümü sağlarlar. Bu duruma ise lipoliz denir.

 

Termojenik yağ yakıcılar ne işe yarar

Termojenik yağ yakıcıların faydaları oldukça fazladır. İşte termojenik yağ yakıcıların bazı faydaları:

 

 • Tiroid hormonunun daha etkin çalışmasına yardımcı olurlar.
 • İştahı büyük ölçüde düşürürler.
 • Yağ yakımını hızlandırırlar.
 • Zinde hissettirirler.
 • Kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olurlar.
 • Yağ asitlerinin, lipolotik etkiyle serbest kalmasına yardımcı olurlar.
 • Egzersiz yapılmadığı zamanlarda daha çok kalori tüketimine yardımcı olurlar; bazal metabolizma hızını artırırlar.

 

Termojenik yağ yakıcı ürünlerin içerikleri nelerdir?

Termojenikler; karnitin, krom, turunç özü, l-tyrosine, kavrulmamış kahve çekirdeği, raspberry ketones, yerba mate, Arnavut biberi ekstresi, guarana ekstresi, yeşil çay ekstresi, kafein gibi birçok içeriğe sahiptir. Tabii ki bu içerikler, sadece bunlarla sınırlı değildir.

 

Termojenik yağ yakıcılar nasıl kullanılır?

Bu durum üründen ürüne değiştiği için doğru olan, ürünün üzerindeki kullanım şeklidir. Bu yüzden ürünün üzerinde bulunan talimatları incelemelisin.

 

Termojenik kullanımında dikkat edilmesi gerekenler:

Her ürünün kullanımında dikkat edilmesi gerek durumlar olduğu gibi termojeniklerde de dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. İşte, dikkat edilmesi gerekenler:

 • Termojenikleri satın alırken büyük vaatlerde bulunan ürünleri almamaya özen gösterilmelidir. Çünkü sonuçlar birçok değişkene bağlıdır.
 • Termojenikler, ter ve idrar yoluyla vücuttan su attığı için dirüetik etki gözlemlenmektedir. Bu yüzden, bu süreçte mutlaka bol bol su içilmelidir.
 • Termojenikler, çalışma esnasında mental olarak odaklanmanızı artırır fakat bu durum, hareketleri daha etkili yapmanızdan kaynaklı olarak daha yorgun olmanıza neden olur. Bu yüzden, uyku mutlaka önemsenmelidir.
 • Yüksek tansiyonu olanlar, termojenikleri kullanmamalıdır.

 

Termojenik yağ yakıcıların yan etkileri

Termojeniklerin yan etkileri, kişiden kişiye değişmektedir. Bu yüzden satın almadan önce ürünün içeriği mutlaka incelenmelidir. Bunun yanı sıra dikkat edilmesi gereken bir başka konu, ilk defa kullanılıyorsa bir anda düzenli kullanıma geçilmemelidir. Bunlar güçlü ürünler olduğu için, öncelikli olarak etkiler gözlemlenmelidir.

 

Bu yazılara da göz atmayı unutma:

 

Yağ Yakıcı Doğal Besinler Nelerdir?

Metabolizmayı Hızlandıran 5 Yağ Yakıcı İçecek Tarifi

Yağlar Kasa Dönüşür Mü?

Vücuttaki Yağ Oranını Düşürmek İçin Ne Yapmalı?

Carnitine (Karnitin) Nedir? Ne İşe Yarar?

 

 

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder