Trapez Kası Nedir?

Trapez Kası Nedir?

Trapez kası, herkesin ilgisini çeken bir kastır ve çalışması oldukça zordur. Fakat aşırı çalışıldığında, vücutta orantısız bir görüntü yaratılmasına neden olabilir. Trapez kasının aşırı gelişimi boynu uzun olmayan kişilerde omuzların dar görülmesine neden olur. Bu yüzden aşırı şekilde çalışılmalıdır. Bunun yanı sıra sadece omuz ve ensede bulunulduğu düşünülen bu kasın görülen bu kısmı sadece üst kısımdır. Diğer kısımları sırtta bulunmaktadır. Hatta sırtta bulunan ikinci büyük kas grubudur. Trapez kası nedir, trapez kası nerededir, trapez kasının görevi nedir ve trapez kası egzersizleri nelerdir, merak ediyorsan yazımızı okumaya devam et!

Trapez kası nedir?

 

Trapez kasına Latince “Trapezius” denmektedir. Aslında bir sırt kas grubudur fakat boyuna kadar uzanmaktadır. Geliştirilmesi zor olan bu kas grubu sırtta bulunan en büyük ikinci kas grubudur.

Trapez Kası Hakkında Bilgiler

Trapez kaslarının kısımları

 

Trapez kasının sadece ensede bulunduğu sanılır; fakat trapez kası sadece ensede bulunmamaktadır. Trapez kası nerede ve trapez kasının görevi nedir gibi merak edilen soruların cevabını şu şekilde verebiliriz; üç kısımdan oluşan trapez kası üst, orta ve alt fibrilden oluşur. Üst kısmı bir insana karşıdan baktığımızda omuz ve kafa arasında bulunan bölgedir. Bu bölge aynı zamanda omuzlarımızı yukarı doğru çekmemizi sağlayan bölgedir. İkinci bölüm ise orta fibrillerdir. Orta trapez kasları omuzları geride birleştirmeyi sağlarlar. Alt fibriller ise omuzları aşağı yukarı çekmemizde yardımcıdırlar.

Trapez kası görevi

 

Trapez kasının görevleri aşağıdaki gibidir:

 • Kafanın döndürülmesi.
 • Omuz egzersizlerine destek.
 • Çekiş hareketlerine destek.
 • Kürek kemiğini yukarıya çıkarmak.

Trapez kası egzersizleri

 

Trapez kasını çalıştırmak için oldukça fazla egzersiz bulunmaktadır. İşte bazı trapez kası egzersizleri; shrug, upright rows, face pulls, power shrug, snatch grip shrug, barbell shrug, upright row, farmers walkz.

Trapez kası ne kadar zamanda bir çalıştırılmalıdır?

 

Trapez kası, vücudun belli bölgeleri çalışılırken ister istemez çalışan bir bölgedir. Yani bir dolaylı etkilenme söz konusudur ve bu etkilenme sonrasında trapez kası da gelişmektedir. Fakat yine de sırt gününe dahil edilerek trapeze özel hareketler eklenebilir.

Trapez antrenmanlarından sonra günlük protein ihtiyacını karşılamak ve kaslarının onarımını – büyümesini desteklemek için, bu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Prostar %100 Whey Protein 2390 Gr - Strawberry

KALİTELİ PROTEİN TOZU ÜRÜNLERİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Protein Tozu Fiyatları

Protein tozu kullanmak, kas dokusunu korumak ve yenilemek için oldukça önemlidir. Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar, deforme olan kaslarını yenilemek için protein tozu kullanmaktadırlar. Türkiye’de de son zamanlarda vücut geliştirme sporu yapanlar arasında benimsenen bu ek besinlerde, seçenek oldukça fazla artmıştır. Bu da akabinde; en uygun protein tozu, en ucuz protein tozu ihtiyacını doğurmuştur. Fakat protein tozu, sadece fiyatına bakarak alınmamalıdır. Peki, protein tozu alırken nelere dikkat edilmelidir?Herkesin spor yapmaya başlarken bir amacı vardır. Kimisi kilo almak, kimisi kilo vermek, kimisi de kas kütlesini büyütmek ister. Ve bu amaçların ve hedeflerin sonu yoktur. Bu hedefler doğrultusunda ilerlerken emin adımlarla yürümemize yardımcı olacak yol arkadaşları ararız. Konu spor yapmak, kas kütlesi büyütmek vs. olunca, bu yol arkadaşlarımız protein tozlarıdır. Fakat hedefimiz için bu yol arkadaşlarının uygun olup olmadığı bilinmelidir. Yani sadece fiyatına bakarak protein tozu alınmamalıdır. Ürünlerin içeriği titizlikle incelenmelidir. Çünkü ürünün içeriğindeki bir faktör bizim gizli düşmanımız olabilir. Bu yüzden protein tozu çeşitleri, protein tozu fiyatlarının neleri etkilediği, protein tozu alırken dikkat edilecekler iyi bilinmelidir.

Protein tozu fiyatını ne etkiler? En uygun protein tozları ve en ucuz protein tozlarının başına neden “en” geliyor, protein tozlarının fiyatlarını neler etkiliyor bakalım:

 • İçeriğindeki ham maddenin kalitesi
 • Ürün miktarı
 • İthal veya yerli olması
 • Markanın kendisi
 • Üretim yeri
 • İçeriğindeki vitamin ve mineraller
 • Protein tozu çeşidi

Protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler:

Amaca yönelik protein tozu almanın ne kadar önemli olduğunu söylemiştik. İşte protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler: 

 • İçeriğindeki maddelerin oranlarına
 • Özellikle protein oranına
 • Kaç servis çıkacağına
 • Servis başına maliyete

Protein tozu çeşitleri nelerdir?

Amaçlar doğrultusunda protein tozu çeşitleri çok iyi bilinmelidir. “Protein tozu çeşitleri nelerdir?” sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir:

Whey protein tozu

Sporcular arasında en fazla tercih edilen protein tozu çeşitlerinden bir tanesi Whey protein tozudur. Whey protein tozu, vücut tarafından hızlıca emilen, yağ oranı az ve peynir altı suyundan yapılan bir protein tozu çeşididir. Onu diğerlerinden ayıran en önemli özellik, vücut tarafından emiliminin hızlı gerçekleşmesidir. Bu sayede kaslar hızlı bir şekilde beslenmektedir. Whey protein, kas yıkımları için birebirdir.

Kazein protein tozu

İngilizcesi Casein olan ve Türkçe'de Kazein olarak bilinen bu protein tozu,  vücutta yavaş emilmesi ile diğerlerinden ayrılır. Yani sindirimi oldukça zordur. Kasları uzun süreli beslediği gibi uyumadan önce, spordan saatler geçtikten sonra, spordan hemen önce ve sonra kullanılması uygundur.

Kompleks protein tozu

Kompleks olarak bilinen proteinler, içeriğinde biraz Whey, biraz Kazein barındırırlar. İki protein çeşidinin bir arada olması, kas gelişimine pozitif yönde etki eder. Bu yüzden Whey protein ve Kazein proteinin özelliklerini bir arada barındırır. Yani spordan önce de içilebilir, saatler sonra da.

Protein tozu faydaları nelerdir?

“Protein tozu ne işe yarar?” sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz:

 • Kasların hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar.
 • Kaybedilen enerjiyi telafi eder.
 • Günlük protein ihtiyacını kaliteli ve sağlıklı bir şekilde karşılar.
 • Antrenmanda yüksek performans göstermeye yardımcı olur.