Vücut Dayanıklılığı Nasıl Artırılır? Ne Tür Antrenmanlar Yapmalı? Nasıl Beslenmeli?

Düzenli spor yapan veya vücut geliştirme ile ilgilenen herkes, vücut dayanıklılığının önemini gayet iyi bilir. Çünkü kimse, antrenmanın ortasına geldiğinde gücünün bitmesini veya antrenmanı tamamlayabilmek için çırpınmayı istemez. Bu nedenle, daima güçlü hissetmek için zamanla vücut dayanıklılığını artırmak gerekir. Güç ve performans artırma yollarıyla kişi, her zaman farklı türden antrenmanlara karşı hazırlıklı olur ve gelişimi de hiç durmadan devam eder. Aksi takdirde, gelişimi bir süre sonra duracak ve bu da dayanıklılığının azalmasına neden olacaktır. Peki, vücut dayanıklılığı nasıl artırılır? Bu soruyu duyan herkesin aklına ilk olarak, dayanıklılık antrenmanı fitness gelecektir. Oysa güç ve performansını artırmak için uygulayabileceğin dayanıklılık antrenman metotları kadar, dikkate alman gereken başka tavsiyeler de var… İşte, vücut dayanıklılığını artırmak için uygulayabileceğin bazı tavsiyeler.

 

  1. Isınmaya önem vermelisin

Spordan önce ve sonra ısınma egzersizleri yapmak, vücudu her türlü sakatlanmaya karşı korur. Ancak ısınmanın tek faydası bu değildir. Özellikle spordan önce ısınma ve gerdirme egzersizleri yapmak; sakatlanmaları önlemekle kalmaz; aynı zamanda esnekliği, kıvraklığı, performansı ve dayanıklılığı da artırır. Vücut, ancak bu sayede egzersize iyi bir şekilde hazırlanmış olur.

 

  1. Nefes faktörü önemli

Kasların, vücudu hareket halinde tutabilmesi için sürekli olarak oksijene ihtiyacı vardır. Bu nedenle vücut dayanıklılığını artırmak için, antrenman boyunca düzenli ve derin nefes almayı sürdürmelisin. Ayrıca antrenman sırasında en yorgun hissettiğin anlarda nefesini toparlamak için biraz yavaşlarsan, hareket etmeye çok daha uzun süre devam edebilirsin.

 

 

  1. Kompleks vücut antrenmanları yapmalısın

Kompleks antrenman, farklı formlardaki egzersizleri bir arada uygulamak anlamına gelir. Ve antrenmanın zorluk derecesi, kas gelişimine destek olan hormonların salgılanmasını artırır. Bu nedenle sen de vücut dayanıklılığını artırmak için, birçok sporcunun güç ve performans artırmak için yaptığı gibi, kompleks antrenmanlar yapabilirsin.

 

  1. Güç egzersizleri yapmalısın

Eğer belli bir süredir spor yapıyorsan ve artık vücut dayanıklılığını artırma seviyesine geldiysen, sen de güç ve performans antrenmanı yapmaya başlayabilirsin. Bu büyük güç egzersizlerine; squat, overhead press, deadlift ve bench press gibi hareketler örnek olarak verilebilir. Haftalık programın boyunca ağırlaştırdığın antrenmanlara ekleyeceğin bir güç egzersizi bile, güce odaklı programını artırır. Bu sayede, günden güne dayanıklılığını daha fazla artırmış olursun.

 

  1. Bol su tüketmelisin

Vücut dayanıklılığını artırmak için yapman gereken şeylerden biri de antrenman öncesinde, antrenman sırasında ve antrenman sonrasında bol su içmek. Çünkü vücudun susuz kaldığında, hücrelerden su alabilmek için daha fazla çalışmak zorunda kalır. Bu da antrenman sırasında ihtiyaç duyduğun enerjiyi senden alır. Bu nedenle, su tüketimini artırarak daha fazla dayanıklılık kazanabilirsin.

 

  1. İyi beslenmelisin

Antrenmana başlamadan önce yeterince beslenmediysen, doğal olarak performansın da düşük olacaktır. Aynı şekilde güç antrenmanlarından sonra ihtiyacın olan proteini almadığında da kas gelişimin sekteye uğrayabilir. Bu nedenle dayanıklılığını artırmak istiyorsan, beslenme programını bir gözden geçirmende fayda var. Antrenmandan önce ve sonra; bunun yanı sıra tüm gün içinde sağlıklı ve düzenli beslenerek, kısa zamanda vücut dayanıklılığını artırabilirsin. Unutma, vücudunun sadece proteine değil; karbonhidrata, vitamin ve minerallere; hatta yağa da ihtiyacı var!

 

  1. Antrenman sıklığı önemli

Vücut dayanıklılığını artırmak için antrenman sıklığı da büyük önem taşır. Ve antrenmanın sıklığı, yapılan süreden daha fazla olmalıdır. Yani haftada 2 gün, 1’er saat antrenman yapmak, güç ve performans artırma için yeterli olmayabilir. Bu nedenle bir saatlik 3 antrenmanı, 3 saatlik verimli tek bir antrenmana tercih etmek gerekir.

 

  1. Hızını iyi ayarlamalısın

Dayanıklılığını artırmak için hızını iyi ayarlaman şart. Tüm enerjini, antrenmanın ilk yarısında harcarsan çabuk yorulursun. Oysa uzun ve düzenli bir çalışma, hızlı ve yorucu bir antrenmandan çok daha faydalı olacaktır.

Eğer sen de vücut dayanıklılığını artırmak ve performansını maksimize etmek istiyorsan bu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Creatine Monohydrate 300 Gr

 

Bu yazılarımız da ilgini çekebilir:

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder