Vücut Geliştirirken Beslenme

Vücut Geliştirirken Beslenme

Beslenme, vücut geliştirme ile ilgilenen kişiler için hayati önem taşıyan bir konudur. Çünkü hiç kimse sadece antrenman yaparak hayallerindeki vücuda kavuşamaz. Hayallerindeki vücuda kavuşmak için, bunu mutlaka bir vücut geliştirme beslenme programı ile desteklemesi gerekir. İyi bir vücut geliştirme yemek programı uygulamak, hem beklenen etkiyi kısa sürede almayı sağlar hem de sağlık açısından oldukça yararlıdır. Bu yazımızda, vücut geliştirirken beslenme nasıl olmalı sorusunu detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacağız ve vücut geliştirme beslenme konusunun önemine değineceğiz.

Vücut geliştirme beslenme programı: Kalori hesabı yapmalısın

 

Vücut geliştirirken uygulayacağın beslenme programından etkili sonuçlar almak istiyorsan, ilk olarak kalori hesabı yapmaya başlamalısın. Çünkü kalori, besinde bulunan enerji miktarı demektir. Ve kas yapmak için vücudunun bolca enerjiye ihtiyacı vardır. Dolayısıyla eğer sen gün içinde yeteri kadar kalori alamazsan, kas gelişimin bundan olumsuz yönde etkilenir. Peki günlük olarak ihtiyacın olan kaloriyi nasıl hesaplayacaksın? Her insanın günlük kalori ihtiyacı birbirinden farklıdır. Çünkü kalori ihtiyacı, yaş, cinsiyet, kilo ve vücut yapısına göre değişiklik gösterir. Örnek vermek gerekirse, ektomorf vücut tipine sahip birisi metabolizması hızlı çalıştığından daha fazla kalori ihtiyacı duyar.

(Vücut tipleri ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için: Vücut Tipleri Nelerdir? Nasıl Çalışmalılar?)

Vücut geliştirme beslenme programı

Kalori ihtiyacını belirlemek için internet üzerinde yer alan kalori cetvellerinden yararlanabilirsin. Daha sonra ise gün içinde tükettiğin öğünlerinin kalori hesaplarını tutarak, amacına göre kalori alımını düzenlemelisin. Vücudundaki kas yapımını, ancak bu şekilde destekleyebilirsin.

Vücut geliştirme beslenme programı: Protein tüketmelisin

 

Proteinler vücudun yapı taşlarıdır. Dolayısıyla hem sağlıklı yaşayabilmek hem de kasların oluşabilmesi için protein almak şarttır. Vücut geliştirme beslenme yemek programı konusunda, vücudunun ihtiyacı olan proteini doğal besinlerden alabileceğin gibi, protein tozu kullanarak da karşılayabilirsin. Çünkü antrenman yaptıkça protein ihtiyacın daha fazla olacaktır ve sen bu ihtiyacı her zaman et yiyerek alamayabilirsin. Bu nedenle amacına uygun bir protein tozu kullanarak, kas gelişimini destekleyebilirsin.

Vücut geliştirme beslenme programı: Karbonhidratın önemini unutmamalısın

 

Karbonhidratlar vücudun enerji kaynağıdır. Ve yoğun aktivitelerde vücudumuz enerji olarak onları kullanır. Ayrıca kalori bakımından da daha yüksek değerlere sahip oldukları için, karbonhidrat tüketerek ihtiyacınız olan kaloriyi kolaylıkla alabilirsiniz. Eğer zor kilo alan biriyseniz, karbonhidrat konusunda bir çekince yaşamanıza gerek yoktur. Ancak çabuk yağlanıyorsanız, karbonhidrat tüketimini sınırlı tutmanız gerekir.

Vücut geliştirme beslenme programı: Peki ya, yağlar?

 

Vücut geliştirme yemek programı için nasıl ki belirli miktarlarda protein ve karbonhidrat tüketiyorsan, yağ da tüketmelisin. Çünkü Omega 3 gibi yağ asitlerinin, vücuduna sayısız faydası var. Bu nedenle beslenme programına balık, kuru yemiş, zeytinyağı gibi şeyleri ekleyebilir, vücudunun ihtiyacı olan yağı almasını sağlayabilirsin. Ancak, bu konuda da karbonhidratta olduğu gibi dikkatli olmalısın. Kilo durumuna göre beslenme programındaki yağın payını azaltabilir veya artırabilirsin.

Vücut geliştirme beslenme programı: Bunlardan uzak dur!

 

Yeteri kadar protein, karbonhidrat ve yağ aldıktan, gün içinde ihtiyacın olan kalori miktarını karşıladıktan sonra geriye bazı şeylerden uzak durmak kalıyor. Şeker, margarin gibi trans yağlar, ayçiçek yağı gibi bitkisel yağlar, salam gibi işlenmiş etler, ekmek gibi işlenmiş tahıllar... Tüm bunlar hem sağlığın için zararlı olabilir hem de vücut geliştirme sürecini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle tüm bu maddeleri tüketmemeli veya mümkün olduğunca az tüketmelisin.

Eğer sen de vücut geliştirme sürecinde uyguladığın özenli beslenme programına destek olacak bir besin takviyesi kullanmak istiyorsan bu ürünümüz ilgini çekebilir:Ultimate Prostar %100 Whey Protein 2390 Gr - Strawberry

KALİTELİ PROTEİN TOZU ÜRÜNLERİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Protein Tozu Fiyatları

Protein tozu kullanmak, kas dokusunu korumak ve yenilemek için oldukça önemlidir. Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar, deforme olan kaslarını yenilemek için protein tozu kullanmaktadırlar. Türkiye’de de son zamanlarda vücut geliştirme sporu yapanlar arasında benimsenen bu ek besinlerde, seçenek oldukça fazla artmıştır. Bu da akabinde; en uygun protein tozu, en ucuz protein tozu ihtiyacını doğurmuştur. Fakat protein tozu, sadece fiyatına bakarak alınmamalıdır. Peki, protein tozu alırken nelere dikkat edilmelidir?Herkesin spor yapmaya başlarken bir amacı vardır. Kimisi kilo almak, kimisi kilo vermek, kimisi de kas kütlesini büyütmek ister. Ve bu amaçların ve hedeflerin sonu yoktur. Bu hedefler doğrultusunda ilerlerken emin adımlarla yürümemize yardımcı olacak yol arkadaşları ararız. Konu spor yapmak, kas kütlesi büyütmek vs. olunca, bu yol arkadaşlarımız protein tozlarıdır. Fakat hedefimiz için bu yol arkadaşlarının uygun olup olmadığı bilinmelidir. Yani sadece fiyatına bakarak protein tozu alınmamalıdır. Ürünlerin içeriği titizlikle incelenmelidir. Çünkü ürünün içeriğindeki bir faktör bizim gizli düşmanımız olabilir. Bu yüzden protein tozu çeşitleri, protein tozu fiyatlarının neleri etkilediği, protein tozu alırken dikkat edilecekler iyi bilinmelidir.

Protein tozu fiyatını ne etkiler? En uygun protein tozları ve en ucuz protein tozlarının başına neden “en” geliyor, protein tozlarının fiyatlarını neler etkiliyor bakalım:

 • İçeriğindeki ham maddenin kalitesi
 • Ürün miktarı
 • İthal veya yerli olması
 • Markanın kendisi
 • Üretim yeri
 • İçeriğindeki vitamin ve mineraller
 • Protein tozu çeşidi

Protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler:

Amaca yönelik protein tozu almanın ne kadar önemli olduğunu söylemiştik. İşte protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler: 

 • İçeriğindeki maddelerin oranlarına
 • Özellikle protein oranına
 • Kaç servis çıkacağına
 • Servis başına maliyete

Protein tozu çeşitleri nelerdir?

Amaçlar doğrultusunda protein tozu çeşitleri çok iyi bilinmelidir. “Protein tozu çeşitleri nelerdir?” sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir:

Whey protein tozu

Sporcular arasında en fazla tercih edilen protein tozu çeşitlerinden bir tanesi Whey protein tozudur. Whey protein tozu, vücut tarafından hızlıca emilen, yağ oranı az ve peynir altı suyundan yapılan bir protein tozu çeşididir. Onu diğerlerinden ayıran en önemli özellik, vücut tarafından emiliminin hızlı gerçekleşmesidir. Bu sayede kaslar hızlı bir şekilde beslenmektedir. Whey protein, kas yıkımları için birebirdir.

Kazein protein tozu

İngilizcesi Casein olan ve Türkçe'de Kazein olarak bilinen bu protein tozu,  vücutta yavaş emilmesi ile diğerlerinden ayrılır. Yani sindirimi oldukça zordur. Kasları uzun süreli beslediği gibi uyumadan önce, spordan saatler geçtikten sonra, spordan hemen önce ve sonra kullanılması uygundur.

Kompleks protein tozu

Kompleks olarak bilinen proteinler, içeriğinde biraz Whey, biraz Kazein barındırırlar. İki protein çeşidinin bir arada olması, kas gelişimine pozitif yönde etki eder. Bu yüzden Whey protein ve Kazein proteinin özelliklerini bir arada barındırır. Yani spordan önce de içilebilir, saatler sonra da.

Protein tozu faydaları nelerdir?

“Protein tozu ne işe yarar?” sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz:

 • Kasların hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar.
 • Kaybedilen enerjiyi telafi eder.
 • Günlük protein ihtiyacını kaliteli ve sağlıklı bir şekilde karşılar.
 • Antrenmanda yüksek performans göstermeye yardımcı olur.