Vücut Geliştirirken Mutlaka Tüketmen Gereken Kuru Yemişler

 

Vücut Geliştirirken Mutlaka Tüketmen Gereken Kuru Yemişler

Eğer vücudunuz ile ilgili bir hedefiniz var ise mutlaka dikkat etmeniz gereken üç unsur vardır; beslenme, egzersiz ve dinlenme! Bugün ise bu üçünün arasında hatırı sayılır bir değere sahip olan beslenmeyi ve beslenmedeki kuruyemişlerin önemini ele alacağız. Doğru bir şekilde beslenmek, besinlerin gücüne inanmak hedefe en emin adımlarla gitmeyi sağlar. Besinler arasında bulunan kuruyemişler ise bilinen fakat vücut geliştirme veya spor için tüketilebileceği düşünülmeyen gıdalardır. Kuruyemişin faydaları oldukça fazladır fakat vücut geliştirirken hangilerini tüketmek gerekir? İşte cevapları…

Vücut geliştirmede mutlaka tüketilmesi gereken kuruyemişler:

Kuruyemişin faydaları oldukça fazladır. Fakat dezavantajı olan kuruyemişleri yana ayırırsak vücut geliştirirken tüketilmesi gerekenler nelerdir? İşte o besinler:

Ceviz: 100 gram iç cevizdeki protein oranı 14 gramdır. Bunun yanı sıra günlük yenilecek bir avuç ceviz hem omega- 3 ihtiyacını karşılamada faydalıdır hem de düşük kalorilidir.

Yer fıstığı: 100 gram yer fıstığında 26 gram protein bulunmaktadır. Yer fıstığı alırken sade olmasına, fıstık ezmesi alırken ise şekersiz ve doğal olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca yer fıstığı E vitamini, magnezyum, kalsiyum, fosfor, sodyum ve potasyum açısından zengin bir kuruyemiştir.

Kuruyemişin Faydaları

Badem: 100 gram bademde 21 gram protein bulunmaktadır. Bu da onu iyi bir protein kaynağı yapar. Bunların yanı sıra manganez ve E vitamini açısından zengin bir gıdadır.

Kaju: 100 gram kajudaki protein oranı 18 gramdır. Lif ve çinko açısından zengin olan bu kuruyemiş fosfor, manganez, tiyamin ve B6 vitamini açısından da zengindir.

Antep fıstığı: 100 gram antep fıstığında 20 gram protein bulunmaktadır. Lif açısından da zengin olan bu kuruyemiş B6 vitamini açısından da zengindir.

Ayrıca antrenman sırasında ya da sonrasında vücudun ihtiyacı olan proteini sağlamak amacı ile kullanabileceğin bu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Coenzyme Q-10 30 Kapsül

Bu Yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Protein Tozu Fiyatları
Whey Protein Tozu
Protein Tozu Kilo Aldırır mı?
Protein Tozu Yararları
Yağ Yakıcı Egzersizler
Proteinli Beslenme

KALİTELİ PROTEİN TOZU ÜRÜNLERİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Protein Tozu Fiyatları

Protein tozu kullanmak, kas dokusunu korumak ve yenilemek için oldukça önemlidir. Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar, deforme olan kaslarını yenilemek için protein tozu kullanmaktadırlar. Türkiye’de de son zamanlarda vücut geliştirme sporu yapanlar arasında benimsenen bu ek besinlerde, seçenek oldukça fazla artmıştır. Bu da akabinde; en uygun protein tozu, en ucuz protein tozu ihtiyacını doğurmuştur. Fakat protein tozu, sadece fiyatına bakarak alınmamalıdır. Peki, protein tozu alırken nelere dikkat edilmelidir?Herkesin spor yapmaya başlarken bir amacı vardır. Kimisi kilo almak, kimisi kilo vermek, kimisi de kas kütlesini büyütmek ister. Ve bu amaçların ve hedeflerin sonu yoktur. Bu hedefler doğrultusunda ilerlerken emin adımlarla yürümemize yardımcı olacak yol arkadaşları ararız. Konu spor yapmak, kas kütlesi büyütmek vs. olunca, bu yol arkadaşlarımız protein tozlarıdır. Fakat hedefimiz için bu yol arkadaşlarının uygun olup olmadığı bilinmelidir. Yani sadece fiyatına bakarak protein tozu alınmamalıdır. Ürünlerin içeriği titizlikle incelenmelidir. Çünkü ürünün içeriğindeki bir faktör bizim gizli düşmanımız olabilir. Bu yüzden protein tozu çeşitleri, protein tozu fiyatlarının neleri etkilediği, protein tozu alırken dikkat edilecekler iyi bilinmelidir.

Protein tozu fiyatını ne etkiler? En uygun protein tozları ve en ucuz protein tozlarının başına neden “en” geliyor, protein tozlarının fiyatlarını neler etkiliyor bakalım:

 • İçeriğindeki ham maddenin kalitesi
 • Ürün miktarı
 • İthal veya yerli olması
 • Markanın kendisi
 • Üretim yeri
 • İçeriğindeki vitamin ve mineraller
 • Protein tozu çeşidi

Protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler:

Amaca yönelik protein tozu almanın ne kadar önemli olduğunu söylemiştik. İşte protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler: 

 • İçeriğindeki maddelerin oranlarına
 • Özellikle protein oranına
 • Kaç servis çıkacağına
 • Servis başına maliyete

Protein tozu çeşitleri nelerdir?

Amaçlar doğrultusunda protein tozu çeşitleri çok iyi bilinmelidir. “Protein tozu çeşitleri nelerdir?” sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir:

Whey protein tozu

Sporcular arasında en fazla tercih edilen protein tozu çeşitlerinden bir tanesi Whey protein tozudur. Whey protein tozu, vücut tarafından hızlıca emilen, yağ oranı az ve peynir altı suyundan yapılan bir protein tozu çeşididir. Onu diğerlerinden ayıran en önemli özellik, vücut tarafından emiliminin hızlı gerçekleşmesidir. Bu sayede kaslar hızlı bir şekilde beslenmektedir. Whey protein, kas yıkımları için birebirdir.

Kazein protein tozu

İngilizcesi Casein olan ve Türkçe'de Kazein olarak bilinen bu protein tozu,  vücutta yavaş emilmesi ile diğerlerinden ayrılır. Yani sindirimi oldukça zordur. Kasları uzun süreli beslediği gibi uyumadan önce, spordan saatler geçtikten sonra, spordan hemen önce ve sonra kullanılması uygundur.

Kompleks protein tozu

Kompleks olarak bilinen proteinler, içeriğinde biraz Whey, biraz Kazein barındırırlar. İki protein çeşidinin bir arada olması, kas gelişimine pozitif yönde etki eder. Bu yüzden Whey protein ve Kazein proteinin özelliklerini bir arada barındırır. Yani spordan önce de içilebilir, saatler sonra da.

Protein tozu faydaları nelerdir?

“Protein tozu ne işe yarar?” sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz:

 • Kasların hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar.
 • Kaybedilen enerjiyi telafi eder.
 • Günlük protein ihtiyacını kaliteli ve sağlıklı bir şekilde karşılar.
 • Antrenmanda yüksek performans göstermeye yardımcı olur.