Vücut Geliştirme ve Ağırlık Çalışmak Boy Uzamasını Engeller Mi?

Büyüme çağında olan, spor yapan veya yapmaya niyeti olan genç arkadaşlarımızın akıllarını kurcalayan sorulardan bir tanesi ağırlık çalışmanın veya vücut geliştirmenin boy uzamasını engelleyip engellemediğidir. Peki halk arasında sıkça bahsedilen bu konu gerçekten doğru mudur? Gel beraber inceleyelim.

Vücut geliştirme boy uzamasını engeller mi veya durdurur mu?

Bu efsane 1964 yılına ve bilimsel olmayan bir gözleme dayanıyor. Japonlar 1964’de ağır yükler ile çalışan çocukları gözlemleyerek bu sonuca vardılar.  Fakat gözlemde kaçırdıkları nokta, gözlemlenen çocuklar iyi beslenmediğiydi. 

Diğer bir yandan; bugüne kadar vücut geliştirmenin boy üzerine etkisi üzerine detaylı bir araştırma yapılmadı. Fakat Amerikan Pediatri Derneği ağırlık çalışmanın boy uzamasına engel olmayacağını açıkça belirtiyor.

Halk arasında dolaşan bu yanlışı bir kenara bırakalım ve vücut geliştirmenin faydalarına bakalım. Genç yaşta ağırlık çalışmak kemikler için oldukça faydalıdır. İleri yaşlarda ortaya çıkan ve sürekli olarak gündemimizde olan kemik erimesinin önünde büyük engeldir. Kemik erimesinin düşük kalsiyum kaynaklı olarak ortaya çıktığı biliniyor fakat kemik yoğunluğunun düşük olması da hastalığı tetikliyor. Hatta, kasların çalışma esnasında gıdalardan alınan kalsiyumun kemiklere ulaşmasına, ve daha fazla miktarlarda depolanmasına yardımcı olduğu araştırmalar tarafından ispatlanmıştır.

Kemik yoğunluğu arttırmasının yanı sıra genç yaştaki sporcuların vücut koordinasyonu artmasına, sakatlık riski azaltmasına, fiziksel güçlerini arttırmasına destek olduğu da biliniyor.  Ayrıca bu tarz ağırlık çalışmalarının büyüme hormonu seviyesini arttırdığı da biliniyor. Burada dikkat edilmesi gereken tek nokta, çok fazla ağırlık kaldırılmaması gerektiğidir. Erken yaşlarda yapılan yüksek ağırlıklı sporlar eklemlere ve omurlara zarar verebilir.

Yani toparlayacak olursak; boyun kısa kalmasının birçok nedeni vardır. Bunlardan en önemli olanlar; genetik unsurlar, yeteri kadar protein tüketmemek, yeteri kadar beslenmemek, psikolojik sebepler, kişinin doğmadan önce annesinin yeteri kadar beslenmesi gibi durumlardır.

Peki vücut geliştirmeye ne zaman başlanmalı?

Amerikan Pediatri Derneği güç ve dayanıklılık egzersizlerine (ileri düzey vücut geliştirme değil) başlama yaşını 8-9 olarak kabul ediyor. Aksi takdirde bu egzersizler fiziksel ve mental olarak istenmeyen sonuçlara yol açabilir.  Ama yüksek ağırlık kullanılmaması gerektiği unutulmamalı!

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder