Vücut Tipleri Nelerdir? Nasıl Çalışmalılar?

Eğer hayalindeki vücuda en kısa zamanda ulaşmak istiyorsan, kendin için en doğru antrenman programını çıkarman gerekiyor. Çünkü ancak bu şekilde kas geliştirme antrenmanından iyi sonuçlar alabilirsin. Doğru antrenman programı içinse, hangi kas gruplarını çalıştırmaya ihtiyacın olduğunu bilmen gerek. Peki, vücut tipleri ve ona uygun olan kas geliştirme programını biliyor musun?

Vücut tipleri nelerdir?

Bu konuya detaylıca değinmeden önce vücut tipini keşfetmene yardımcı olalım. Vücut tipleri nelerdir? Uzmanlara göre vücut tipleri, yetişkin bir erkek için üçe ayrılmaktadır:

1- Endomorf vücut tipi

Bu vücut tipine sahip insanlar, doğal olarak güçlülerdir. Yani kısa ve toplu bir yapıya sahiplerdir. Ayrıca metabolizmaları yavaştır ve kilo almaya müsaitlerdir. Genelde karın ve bacak bölgesinden kilo alırlar. Dolayısıyla da endomorf vücut tipine sahip insanların kilolarını dengelemek için özellikle çaba göstermeleri gerekir.

Endomorf vücut tipi nasıl çalışmalı?

Bu vücut tipindeki insanlar kalori alımlarına dikkat etmelidir, çünkü yağlanmaya daha müsaitlerdir. Ayrıca kas geliştirme antrenmanlarında istikrarlı davranmaları önerilir. Bu nedenle az ağırlıkla çok tekrar içeren hareketler yapmalıdırlar. Ayrıca yağ yakımı için kas geliştirme programlarına kardiyo eklemeleri de onların yararına olacaktır.

vucut_tipleri

2- Mezomorf vücut tipi

Bu vücut tipindeki insanlar, doğal olarak atletik bir görüntüye sahiplerdir. Çünkü kasları doğuştan dolgun ve gelişime açıktır. Genelde geniş omuzludurlar; dolgun bacak ve göğüs yapısına sahip olurlar. Mezomorf vücut tipine sahip insanların karbonhidrat hassasiyetleri olabilir; bu yüzden karbonhidrat konusunda dengeli davranmalıdırlar. Aksi halde karbonhidrat tüketimi, onlarda yağlanmaya neden olabilir.

Mezomorf vücut tipi nasıl çalışmalı?

Vücut geliştirmeye en uygun vücut tipi budur. Bu yüzden kas geliştirme antrenmanlarında ağır olarak çalışmalarına gerek yoktur. Hafif antrenmanlar onlar için yeterli olacaktır. Tüm vücudu çalıştıran bir antrenman programı, mezomorf vücut tipindeki insanlar için gayet uygundur.

3- Ektomorf vücut tipi

Bu vücut tipine sahip insanların kemikleri incedir ve zayıflardır. Göğüs kafesleri dardır. Metabolizmaları hızlıdır ve bu yüzden az yağ depolarlar. Bu nedenle de kilo almakta ve kas kütlesini arttırmak konusunda güçlük yaşamaları olasıdır.

Ektomorf vücut tipi nasıl çalışmalı?

Bu vücut tipine sahip insanlar, kilo almak için öncelikle dengeli beslenmeli ve öğün atlamamalılardır. Tek bölgeyi çalıştıran antrenmanlar yerine, daha fazla kas grubunu çalıştıran hareketlerden oluşan antrenman programları uygulamalılardır. Ayrıca düşük tekrar ve fazla ağırlıklı egzersizlerden daha fazla verim alırlar.

Yazımızdaki 3 temel vücut tipi, kendi vücut tipini keşfetmen ve antrenman programı konusunda izleyeceğin yol ile ilgili olarak fikir edinmen için. Çünkü bu sayede, yaptığın kas antrenmanından daha hızlı bir şekilde sonuç alabilirsin. Elbette vücut tipin bunların tamamına yüzde yüz uymayacaktır, çünkü farklı ara vücut tipleri de bulunabilir. Ve sen bu ara vücut tiplerinden birine sahip olabilirsin. Bu nedenle vücut tipine uygun bir program için, bir spor danışmanından yardım alman, senin için çok daha iyi olacaktır.

Günlük protein ihtiyacını karşılamak ve yoğun egzersizler sonrasında kaslarını yenilemek istiyorsan, şu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Prostar %100 Whey Protein 2390 Gr

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder