Vücuttaki Yağ Oranını Düşürmek İçin Ne Yapmalı?

Sağlıklı ve fit bir vücut, herkesin hayali. Ancak böyle bir vücuda sahip olmak, beraberinde bazı özveri ve sorumlulukları da getiriyor. Fit görünen bir vücut, aynı zamanda da düşük bir yağ oranına sahip anlamına geliyor. Ve böyle görünen biri, eğer çok şanslı bir genetiğe sahip değilse, büyük ihtimalle bedeni için bazı özverilerde bulunuyor demektir.

Sağlıklı bir yağ oranına sahip olmak, sadece fit bir görüntüye kavuşmak için değil; aynı zamanda da kemik ve kas yapısı için son derece önemli. Bu yüzden yağ oranı yüksek olanların yapması gereken tek şey; egzersiz ve beslenme önerileriyle; bu ikisi arasındaki oranı dengelemek.
İşte yüksek bir yağ oranını normal seviyeye indirmek ve o seviyede tutmak için hayat kurtaran tavsiyeler.

 

Yağ ölçümü yaptırmak

Bir insanın kilosundan haberdar olması ve sürekli olarak bunu takip etmesi, vücudundaki yağ oranıyla ilgili bilgi sahibi olduğu anlamına gelmez. Bu yüzden mutlaka yağ ölçümü yaptırmak ve çizilecek yolu buna göre belirlemek gerekiyor. Yağ ölçümleri, vücuttaki kas, sıvı ve yağ oranına dair detaylı bilgiler içeriyor. Unutma: Yağ ölçümüne göre belirlenen bir program, hedefine daha kolay ulaşman demek.


Sağlıklı besinler tüketmek

Beslenme
her şeyin başında geliyor. Yağ oranı normal bir insanın bile beslenmesine son derece özen göstermesi gerekirken, yağ oranı fazla olan bünyelerin bu konuyu daha da fazla ciddiye alması gerekiyor. Bu yüzden vücudundaki yağ oranını düşürme gibi bir hedefi olan bir insanın, tükettiği proteinlerin mutlaka ekstra yağsız olması; bunun dışında vücudunun ihtiyaç duyduğu tüm karbonhidrat ve vitaminlerin seçiminde de aynı özeni göstermesi gerekiyor.

Alınan ve harcanan kalori miktarını takip etmek

Vücudundaki yağ oranını düşürmek isteyen biri, tükettiği besinlerin içerdiği kalori miktarlarından da mutlaka haberdar olmalı. Üstelik bundan haberdar olmak artık çok kolay. Birçok doğal besinin içerdiği kalori miktarına, Google araması ile ulaşmak mümkün. Bunun dışında satın alınan gıdaların da üzerinde, içerdiği kalori miktarları yazıyor. Ayrıca, vücuttaki yağ oranını düşürmenin en sağlıklı ve etkili yolu, mutlaka günlük olarak alınan kalori miktarı ile harcanan kalori miktarı arasına en az 400 kalori fark koymak. Elbette harcanılan kalori miktarı, alınandan daha fazla olmalı.

Karbonhidrat alımını değiştirmek

Vücuttaki yağ oranını düşürmenin bir diğer etkili yolu da, alışık olduğu karbonhidrat alımını değiştirerek onu şaşırtmak. Bunun için farklı günlerde yüksek ve düşük karbonhidrat alımı gerektiren bir beslenme programı yapılabilir. Bu program, vücut için ekstra bir itme kuvveti anlamına geldiği için, yağ yakmaya da hız kazandıracaktır.

Egzersiz düzenine ağırlık çalışmalarını da eklemek

Ağırlık antrenmanları, kas kütlesini artırmaya yöneliktir. Ve kas kütlesi ne kadar artarsa, dokular daha çok enerjiye ihtiyaç duyacağı için, metabolizma da o kadar hızlanır. Bu da yağ yakımının hızlanması anlamına gelir. Bu yüzden vücudundaki yağ oranını düşürmek için, haftada 2 ya da 3 gün tüm kas gruplarını çalıştıracak bir antrenman programı yapmak, bu süreçte daha hızlı sonuç almayı sağlar.

Uyku ve stres seviyesini göz önünde bulundurmak

Bir insan ne kadar iyi beslenirse, ne kadar düzenli egzersiz yaparsa yapsın; yeterince uyumuyor veya çok fazla strese maruz kalıyorsa; bu durum sadece sağlığını etkilemekle kalmaz; aynı zamanda kilo verme sürecini de yavaşlatır. Bu yüzden vücudundaki yağ oranını düşürmeye çalışan biri, her gün 7-8 saat uyumaya özen göstermelidir. Unutma: Hücrelerinin yenilenmesi için uyku şart!

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder
  • Songül sahin
    10 Ocak 2018
    Kilom 72 yağ oranim 35.7 çok üzülüyorum nasıl dusurecegimi biliyorum fakat iradem zayıf
  • Songül sahin
    10 Ocak 2018
    Kilom 72 yağ oranim 35.7 çok üzülüyorum nasıl dusurecegimi biliyorum fakat iradem zayıf