Whey mi Kazein mi?

 

Whey mi Kazein mi?

Spor ile uğraşan ve ek besin kullanan birçok sporcunun aklında olan bir sorudur whey mi kazein mi sorusu. Aslında bu soru yerinde bir sorudur. Çünkü kazein ve whey protein hakkındaki bilgilendirme eksikliği whey mi kazein mi sorusunun doğmasına neden olmuştur. Haydi gel whey mi kazein mi sorusunun cevabını detaylıca arayalım.

Whey mi kazein mi? Hangisi daha iyi?

Whey mi kazein mi diye sorarken, öncelikli olarak kazein proteini faydalarına ve whey proteini faydalarına göz atmakta fayda var. Çünkü her protein çeşidinin önemli rolleri bulunuyor; yani farklı faydalara sahipler. Emilim süresi olarak da birbirlerinden farklılaşıyorlar. Peki hangisi kim için daha iyi?

Bu noktada kişi için en doğru proteinin kesin bir cevabı bulunmuyor. Burada çalışma türü, diyet, koyulan hedefler ve dahası hangi proteinin iyi olduğunu değiştiriyor. Birçok kişi whey proteini kazeine göre daha fazla tercih ediyor. Bunun birincil sebepleri arasında kana karışım süresi yer alıyor. Çünkü egzersiz sonrasında whey proteini kullanarak 90 dakika gibi kısa bir süre içerisinde protein ihtiyacı hızlı bir şekilde karşılanıyor. Bunların yanı sıra kazein ile karşılaştırıldığında lösin içeriği katabolizmayı önlüyor, kas tamirini daha fazla destekliyor.

Whey proteinin faydalarına net bir şekilde bakarsak şunları görüyoruz; kolay sindiriliyor, antrenman öncesi ve sonrası kullanılıyor, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor, yüksek oranda BCAA içeriyor, 9 temel aminoasidi içeriyor.

Vücut Geliştirme Beslenme

Kazeine baktığımız zaman ise burada çalışma ve ek besin kullanma stili devreye giriyor. Çünkü kazeinin yüksek amino asit içeriği bulunuyor ve yavaş sindiriliyor. Kazein proteini vücudun ihtiyacı olan proteini uzun süreler boyunca karşılıyor. Birçok kişi kazeini yatmadan önce kullanılıyor. Bu sayede uyurken proteinsiz kalmamış oluyorlar. Kazeinin uzun sürelerde sindirilmesi kimi sporcular için avantajken kimileri içinse bu dezavantaj oluyor. Kazeinin süt proteini olduğunu düşündüğümüzde ise, laktoz intöleransı olan bireylerde sindirim ve şişkinlik yapması da istenmeyen bir durum olarak görülüyor.

Kazein proteinin faydalarına net bir şekilde bakarsak şunları görüyoruz; yavaş sindiriliyor, tokluk hissi yaratıyor, uzun süreli protein ihtiyaçlarında iyi bir seçenek oluyor, yüksek kalsiyum oranı ile kemikleri güçlendirmeyi sağlıyor, kas yıkımını uzun süreli olarak engelliyor.

Sonuç:
Burada kazein proteinin faydaları ve whey proteinin faydalarını bilmek oldukça önemli bir durum haline geliyor. Bunun yanı sıra avantaj veya dezavantaj olarak yorumlanabilecek kullanım şekli de önemli bir etken oluyor. Tüm bunlarla birlikte kişinin hedefleri; beslenme şekilleri ve hangi ek besini kullanması gerektiğini önemli ölçüde belirliyor.

İyi bir whey protein tozu mu arıyorsun? İçeriğinde yağ, şeker ve karbonhidrat bulunmayan bu ürünümüz kas kaybetmeden kilo vermek ve kas kütlesini büyütmek isteyenler için muhteşem bir seçenek. Bilgi edinmek ve satın almak için hemen tıkla:

Bu Yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Protein Tozu Fiyatları
Whey Protein Tozu
Protein Tozu Kilo Aldırır mı?
Protein Tozu Yararları
Yağ Yakıcı Egzersizler

KALİTELİ PROTEİN TOZU ÜRÜNLERİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Protein Tozu Fiyatları

Protein tozu kullanmak, kas dokusunu korumak ve yenilemek için oldukça önemlidir. Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar, deforme olan kaslarını yenilemek için protein tozu kullanmaktadırlar. Türkiye’de de son zamanlarda vücut geliştirme sporu yapanlar arasında benimsenen bu ek besinlerde, seçenek oldukça fazla artmıştır. Bu da akabinde; en uygun protein tozu, en ucuz protein tozu ihtiyacını doğurmuştur. Fakat protein tozu, sadece fiyatına bakarak alınmamalıdır. Peki, protein tozu alırken nelere dikkat edilmelidir?Herkesin spor yapmaya başlarken bir amacı vardır. Kimisi kilo almak, kimisi kilo vermek, kimisi de kas kütlesini büyütmek ister. Ve bu amaçların ve hedeflerin sonu yoktur. Bu hedefler doğrultusunda ilerlerken emin adımlarla yürümemize yardımcı olacak yol arkadaşları ararız. Konu spor yapmak, kas kütlesi büyütmek vs. olunca, bu yol arkadaşlarımız protein tozlarıdır. Fakat hedefimiz için bu yol arkadaşlarının uygun olup olmadığı bilinmelidir. Yani sadece fiyatına bakarak protein tozu alınmamalıdır. Ürünlerin içeriği titizlikle incelenmelidir. Çünkü ürünün içeriğindeki bir faktör bizim gizli düşmanımız olabilir. Bu yüzden protein tozu çeşitleri, protein tozu fiyatlarının neleri etkilediği, protein tozu alırken dikkat edilecekler iyi bilinmelidir.

Protein tozu fiyatını ne etkiler? En uygun protein tozları ve en ucuz protein tozlarının başına neden “en” geliyor, protein tozlarının fiyatlarını neler etkiliyor bakalım:

 • İçeriğindeki ham maddenin kalitesi
 • Ürün miktarı
 • İthal veya yerli olması
 • Markanın kendisi
 • Üretim yeri
 • İçeriğindeki vitamin ve mineraller
 • Protein tozu çeşidi

Protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler:

Amaca yönelik protein tozu almanın ne kadar önemli olduğunu söylemiştik. İşte protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler: 

 • İçeriğindeki maddelerin oranlarına
 • Özellikle protein oranına
 • Kaç servis çıkacağına
 • Servis başına maliyete

Protein tozu çeşitleri nelerdir?

Amaçlar doğrultusunda protein tozu çeşitleri çok iyi bilinmelidir. “Protein tozu çeşitleri nelerdir?” sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir:

Whey protein tozu

Sporcular arasında en fazla tercih edilen protein tozu çeşitlerinden bir tanesi Whey protein tozudur. Whey protein tozu, vücut tarafından hızlıca emilen, yağ oranı az ve peynir altı suyundan yapılan bir protein tozu çeşididir. Onu diğerlerinden ayıran en önemli özellik, vücut tarafından emiliminin hızlı gerçekleşmesidir. Bu sayede kaslar hızlı bir şekilde beslenmektedir. Whey protein, kas yıkımları için birebirdir.

Kazein protein tozu

İngilizcesi Casein olan ve Türkçe'de Kazein olarak bilinen bu protein tozu,  vücutta yavaş emilmesi ile diğerlerinden ayrılır. Yani sindirimi oldukça zordur. Kasları uzun süreli beslediği gibi uyumadan önce, spordan saatler geçtikten sonra, spordan hemen önce ve sonra kullanılması uygundur.

Kompleks protein tozu

Kompleks olarak bilinen proteinler, içeriğinde biraz Whey, biraz Kazein barındırırlar. İki protein çeşidinin bir arada olması, kas gelişimine pozitif yönde etki eder. Bu yüzden Whey protein ve Kazein proteinin özelliklerini bir arada barındırır. Yani spordan önce de içilebilir, saatler sonra da.

Protein tozu faydaları nelerdir?

“Protein tozu ne işe yarar?” sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz:

 • Kasların hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar.
 • Kaybedilen enerjiyi telafi eder.
 • Günlük protein ihtiyacını kaliteli ve sağlıklı bir şekilde karşılar.
 • Antrenmanda yüksek performans göstermeye yardımcı olur.