Whey Protein Tozu Nedir? Ne gibi Faydaları Vardır?

Whey Protein Tozu Fiyatları

Spor yapan ve özellikle vücut geliştirme ile ilgilenen herkes, protein tozu, whey protein tozu gibi konulara oldukça aşinadır. Çünkü sporcular, özellikle de ağır antrenman yapanlar, vücutlarının artan protein ihtiyacını besinlerden almak konusunda zorlanmaktadırlar. Bu yüzden, sporcular için üretilmiş protein içeriğine sahip toz formdaki gıda takviyeleri ile vücutlarının protein ihtiyacını karşılamaktadırlar.

Protein tozu konusunda üretim farklılıklarına bağlı olarak çeşitli ürünler ortaya çıkmaktadır. İşte whey protein tozu da bunlardan biridir. Whey protein tozu, peynir altı suyundan üretilir. Ve elde ediliş biçimine bağlı olarak konsantre, hidrolize ve izole olmak üzere üç farklı çeşide ayrılır. Bu yazımızda sporcuların dikkatini çeken protein tozu, whey protein tozu, protein tozu fiyatları gibi konulara sırasıyla değineceğiz.

Whey Protein Tozu Faydaları

Neden protein tozu?

Spor yaparken her insanın farklı bir amacı olabilir ancak herkeste ortak olan hedef, kas kütlesini arttırmaktır. Antrenman sırasında çalıştırdığımız kaslarımız yırtılır ve onarılmaya ihtiyaç duyar. Vücudumuza aldığımız protein ise kaslarımızı onararak büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur. Yani spor yapan ve kaslarının gelişmesini isteyen herkes, mutlaka bunu proteinle desteklemelidir. Protein, birçok besin yardımıyla alınabilir. Ancak günlük hayatın kargaşası, maddiyat gibi pek çok nedenden ötürü, çoğu zaman ihtiyacımız olan proteini besinlerden alamayız. İşte böyle durumlarda gıda takviyeleri devreye girer ve imdadımıza yetişir. Hem çok pratik olduğu için hem de kas gelişimi konusunda hızlı sonuçlar almamızı sağladığı için, protein tozu kullanmak son derece yerinde bir karardır.

Günlük protein ihtiyacını karşılamak ve yoğun egzersizler sonrasında kaslarını yenilemek için şu ürünümüz ilgini çekebilir: %100 Whey Protein Chocolate Creme

Whey protein tozu faydaları

Protein tozları arasında sporcular tarafından en sık tercih edileni, whey protein tozudur. Çünkü whey protein tozu, kana hızlı bir şekilde karışır ve spordan sonra pratik bir şekilde kullanılabilir. Ayrıca amino asit bakımından da oldukça zengindir. Bu özellikleri sayesinde, antrenman veriminin arttırılmasında da önemli bir rol oynar.

Kas onarımını desteklemek ve günlük protein ihtiyacını karşılamak için bu ürünümüz ilgini çekebilir: Hydrocool 1.36kg Hydrolyzed %100 Whey Protein Isolate Chocolate

protein tozu markaları

KALİTELİ PROTEİN TOZU ÜRÜNLERİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Protein Tozu Zararlı mıdır?

Whey protein tozu zararları

Bu soru, spor yapan insanların insanların karşısına sık sık çıkmaktadır: Protein tozu zararlı mı? Protein tozu, bir gıda takviyesidir. Dolayısıyla zararlı olması söz konusu değildir. Sadece kişinin sağlık problemlerine bağlı olarak, elbette bazı olumsuz durumlara neden olabilir. Örneğin; kişinin laktoz toleransı varsa, nasıl ki süt içtiğinde midesi rahatsız oluyorsa, whey protein tozu tükettiğinde de rahatsız olması son derece normaldir. Yani whey protein tozu kişiye, besinlerden alınan proteinden daha fazla zarar veremez.

Whey protein tozu nasıl kullanılmalı?

Whey protein tozu, spordan önce veya spordan sonra kullanılabilir. Bu sayede gün içinde ihtiyacın olan proteini almış olursun. Çünkü bu protein tozu, günlük kullanım için oldukça idealdir. Eğer antrenmandan 45 dakika önce kullanırsanız, onarım sürecini önceden başlatmış olursunuz. Kaslarınız egzersiz sırasında hasar görürken, onları onaracak proteinler zaten vücudunuzda olmuş olur. Antrenmandan sonra protein tozu kullanmak, kas onarımı açısından oldukça gereklidir. Bu sayede kaslarınız hızlı bir şekilde onarılır ve sonucu çok daha kısa bir süre içinde görmüş olursunuz.

Protein tozu fiyatları

Protein tozu konusunda bir diğer merak edilen konu da, protein tozu fiyatlarıdır. Protein tozu fiyatları, whey protein tozu fiyatları, çeşitlere sahip olduğu için fiyat konusunda da bir çeşitliliğe sahiptir. Piyasada birçok fiyatta bu ürünlerden bulabilirsin. Ancak bu konuda ilk dikkat etmen gereken şey, protein tozunu güvenilir bir markadan satın alman gerektiğidir. Çünkü merdiven altı ürünler, sağlığını ciddi biçimde tehlikeye sokabilir.

Kas kaybetmeden kilo vermek isteyenler için ideal bir seçenek olan bu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Iso Cool Protein 2270 Gr

Protein tozu kilo verdirir mi?

Protein tozunun kas kazanmaya yardımcı olduğunu ve kas kütlesini artırdığını biliyoruz. Yanlış kullanıldığında kilo alma ve yağlanmaya neden olabileceğini de öyle. Peki protein tozu kilo vermek için kullanılır mı, protein tozu kilo verdirir mi?

Protein, vücutta zor işlenen bir maddedir; yani vücut bunu sindirmeye çalışırken, diğer besinlere göre daha fazla efor harcar. Bu da metabolizmanın daha hızlı çalışması anlamına gelir. Yani vücut, protein aldığında onu sindirmek için daha hızlı çalışır ve daha fazla kalori yakar. Ayrıca vücuttaki kas kütlesi arttıkça, büyüme hormonu olan GH de artar. Büyüme hormonun artması demek ise daha fazla kas üretimin yanında daha fazla yağ yakmak demektir. Bu iki faydalı bilginin yanında, bir de vücudun daha fazla kas dokusu olduğunda, normalde harcadığı kalori miktarından daha fazla yaktığı gerçeği vardır. Anlattığımız bu 3 durum da protein ağırlıklı beslenilerek spor yapıldığında, hem kaslanılacağı hem de daha fazla yağ yakılacağını gösteriyor. Tüm bunlar ayrıca “Protein tozu kilo aldırır mı?” sorusunun da aslında ne kadar mantıksız olduğunu anlamlı bir şekilde ortaya koyuyor.

Protein tozu yağ yapar mı?

Protein tozu kilo aldırır mı, protein tozu kilo verdirir mi soruları kadar merak edilen bir diğer soru,  “Protein tozu yağ yapar mı?” sorusudur. Protein tozu, doğru kullanıldığında elbette kilo aldırmaz ve yağlanmaya da neden olmaz. Hatta kilo vermeye yardımcı olacağını da detaylı bir şekilde açıkladık. Peki, protein tozu hangi durumlarda yağlanmaya neden olabilir?

Eğer yapılan egzersize göre gerekenden ve önerilenden daha fazla protein tozu kullanılırsa elbette vücudun belli bölgelerinde yağlanmalar olabilir. Ya da kaliteli olmayan bir protein tozu kullanılıyorsa; içeriğinde proteinden fazla şeker ve yağ bulunuyorsa, kilo almaya, yağlanmaya ve çeşitli sağlık problemlerine neden olabilir. Yanlış bir beslenme programı uygulanırsa, kilo aldıran yiyeceklerle ilgili bilgi sahibi olunmadan bir kilo alma diyeti uygulanmaya çalışılıyorsa, protein tozu kullanımı yağlanarak kilo almaya neden olabilir. Yani protein tozunun kilo aldırması ya da kilo verdirmesi, aslında tamamen size ve tutumunuza bağlıdır.

protein tozu markaları