Whey Proteini Nasıl Kullanılır?

Whey proteini, vücut geliştirme ile ilgilenen sporcuların en fazla tercih ettiği protein tozu çeşididir. Çünkü whey proteini, amino asit açısından çok zengindir. Peki, whey protein tozu nedir? Bu yazımızda whey protein tozu nedir, whey protein ne işe yarar gibi soruların cevaplarını detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacağız.

Whey protein tozu nedir? Whey protein tozu, oldukça hızlı sindirilen bir proteindir ve sütten elde edilir; yani sentetik değil doğaldır. Toz formunda olduğu için kullanımı çok pratiktir ve bu nedenle protein ihtiyacını besinlerle alamayan kişiler ve vücut geliştirme ile ilgilenen sporcular tarafından sıkça tercih edilmektedir.

Whey protein ne işe yarar?

Egzersiz ile çalıştırılan kas yırtılır ve onarılması için de proteine ihtiyacı vardır. Ancak ne yazık ki gündelik hayatın yoğunluğu, spordan sonra bir de protein ağırlıklı bir beslenmeyi pek mümkün kılmamaktadır. Ayrıca protein ağırlıklı beslenmek, maliyeti nedeniyle her bütçeye hitap etmeyebilir. İşte whey proteini, hem maddi açıdan hem de oldukça pratik bir kullanımı olması nedeniyle, sporcu beslenmesi için oldukça idealdir. Pratik kullanımı nedeniyle spordan önce veya sonra, rahatlıkla kullanılabilir ve kolayca yanında taşınabilir. Bunların yanı sıra, vücuda sağladığı pek çok fayda vardır. Whey protein faydaları:

  • Düzenli antrenman ile birlikte kas kütlesinin artışını destekler.
  • Eğer sağlıklı bir diyet programı ile birlikte kullanılırsa, kilo vermeye yardımcı olur.
  • Spor performansının artmasına yardımcı olur, antrenmandan sonraki toparlanma süresini azaltır ve kas ağlarının azalmasını sağlar.
  • Bağışıklık fonksiyonlarını destekler.
  • Kolesterolün düşmesine yardımcı olur ve iyi kolesterolün artmasını sağlar.
  • Vücuttaki ana antioksidan seviyelerini arttırır.
  • Kandaki trigliserit değerlerinin düşmesine yardımcı olur.

 

Whey protein zararlı mı?

Whey protein, sadece bir besin takviyesidir. Ve yukarıda da söylediğimiz gibi, sütten üretilir; yani doğaldır. Bu nedenle, senin için en fazla süt kadar zararlı olabilir. Eğer laktoz toleransın varsa, elbette whey protein kullanmamalısın. Ancak bunun dışında, whey proteinin zararlı olduğunu söylemek mantıksız olacaktır. Bir de tabii, kullandığın protein tozu markasının güvenilirliği var. Tıpkı dışarıdan aldığın her türlü besinin kalitesine ve üretim şartlarına önem verdiğin gibi, protein tozunu aldığın markanın güvenilirliğine de önem vermelisin. Whey protein tozu fiyatları aşağı yukarı bellidir. Bu fiyat aralığının çok altında olan ürünler, muhtemelen pek de sağlıklı ürünler değillerdir. Eğer tüm bunları göz önünde bulundurarak protein tozu kullanırsan whey proteinin zararını değil, sadece yararını görürsün.

 

Whey proteini nasıl kullanılır?

Whey proteini, hızlı sindirildiği için antrenmandan sonra kullanmak ideal bir seçimdir. Ancak isteğe bağlı olarak antrenmandan 45 dakika önce de tüketilebilir. Bu sayede kas onarımını önceden başlatmış olursunuz.

Görüldüğü üzere, hızlı ve etkili bir şekilde kas yapabilmek için mutlaka protein almak gerekmektedir. Eğer sen de spor sonrası vücudunda oluşan protein ihtiyacını besinlerle gideremiyorsan, whey protein tozu kullanabilirsin. Whey protein tozu konusunda ise şu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Prostar %100 Whey Protein 2390 Gr – Chocolate Creme

Emin ol, bu sayede kısa zaman içinde hayal ettiğin görüntüye ve dayanıklılığa sahip olacaksın!

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder