Yağ Yakıcı Doğal Besinler Nelerdir?

Vücut yağının kaybedilmesi; yani kilo vermek için, gün içinde alınan kaloriden daha fazlasını harcamak gerekir. Örneğin, bir kişinin bir gün içinde tükettiği yiyecek ve içeceklerden aldığı ortalama kalori miktarı 2000 ise, kilo kaybetmesi için, aldığı ile harcadığı kalori arasındaki fark 500 ile 700 arası olmalıdır. Bu da ancak sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz yaparak mümkün olur. Hızlı kilo vermek isteyenler başka yollara başvursa da, bu şekilde verilen kilolar hem çok kalıcı, hem de kişi için en sağlıklısıdır.

Yani kilo vermek konusunda, dikkate alınması gereken en önemli şey sağlıklı bir diyet. Peki sağlıklı bir diyet için bilinmesi gereken şeyler neler? İşte, bu süreçte nasıl besinler tüketilmesi gerektiği ve özellikle kilo vermeye yardımcı olacak besinlerin neler olduğu bilinirse, kilo verme süreci de o kadar hızlanmış olur. Çünkü metabolizma hızını artıran ve yağ yakımına yardımcı olan öyle çok doğal besin var ki…
İşte hızlı kilo vermeye yardımcı olacak, hem çok sağlıklı hem de yağ yakıcı doğal besinlerden bazıları:

Tarçın: Tarçın, kan şekeri ve insülin direnci üzerine etkilidir. Vücuttaki kan şekerinin düzenlenmesi ise, yağ yakımını ve kilo vermeyi hızlandırır.

Zencefil: Zencefil, yağ yakımı için harika bir baharattır. Kan damarlarının genişlemesini sağlayarak kan akışını artırır; böylece metabolizmanın da hızlanmasını sağlar.

Keten tohumu: Keten tohumu, tıpkı balık gibi omega yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Bu sayede hem yağ yakımını hızlandırır hem de yağın vücutta depolanmasına engel olur.

Yeşil çay: Yeşil çay, içeriğinde bulunan bileşenlerle, sinir sisteminin daha fazla çalışmasını ve vücudun dinlenir haldeyken daha fazla kalori yakmasını sağlar. Ayrıca içeriğindeki kafein, kilo kaybetmeye de yardımcı olur.

Kahve: Kahve, içerdiği kafein ile metabolizmayı uyandırır ve hızlanmasını sağlar. İştahı baskılar ve vücuttaki yağ yakımına destek olur. Ancak kahveden bu faydayı almak için, şekerden ve kremadan mutlaka uzak durmak gerekir.

Yağsız süt ve süt ürünleri: Bilindiği üzere süt ve süt ürünleri, kalsiyum bakımından zengindir. Ve kalsiyum, yağ yakımını artıran en önemli mineraldir. Süt ve süt ürünleri, hem protein almayı sağlar hem de metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur.

Çiğ badem, çiğ fındık: Sağlıklı yağlar içeren bu kuruyemişler, doğru miktarda tüketildiğinde, yağ yakımına yardımcı olur. Ayrıca içerdiği magnezyum, protein, E vitamini, lig gibi besin ögeleriyle, vücuduna fayda sağlar.

Portakal, greyfurt, limon gibi C vitamini içeren meyveler: C vitamini bakımından zengin meyveler, vücuttaki yağın kolay çözünmesini ve vücuttan daha hızlı atılmasını sağlar.

Yeşil yapraklı sebzeler: Yeşil yapraklı sebzeler deyince ilk akla gelen ıspanaktır. Ispanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeler, sindirimi düzenler. Düzenli bir sindirim sistemi ise kilo vermeye yardımcı olur.

Ayrıca…

Kilo verme sürecinde beslenmene gösterdiğin özeni, kilo verdikten sonra da sürdürmen; verdiğin kilonun kalıcı olmasını sağlar.

Alınan her kalori besleyici olmayabilir ve sürekli olarak az kalori tüketmek, vücutta çeşitli vitamin ve minerallerin azalmasına neden olabilir. Bu sebeple, tükettiğin besinlerin kalorisi ve besin değerlerine her zaman dikkat etmen gerekiyor…

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder