Yağlar Kasa Dönüşür Mü?

Spora yeni başlayan birçok insan yağları kasa dönüştürmek konusunu detaylıca araştırarak ‘yağlar kasa dönüşür mü’ sorusunun cevabını bulmaya çalışır. Yazımız bu efsaneye bir son vermek için yazıldı. Kısa ve net bir şekilde söyleyelim; yağlar kasa dönüşmez! Çünkü yağlar ve kaslar iki farklı hücre tipleridir. Farklı türde hücre yapıları oldukları için kesinlikle birbirlerine dönüşmezler. Bu cevap seni tatmin etmediyse bu efsanenin çıkış noktasına bakmakta fayda var. İşte yağlar kasa dönüşüyor’ efsanesinin çıkış noktası.

Yağlar kasa dönüşür mü veya kaslar yağa dönüşür mü?

Yukarıda kas ve yağ hücrelerinin iki farklı hücre tipleri olduğunu ve bu hücre tiplerinin birbirlerine dönüşemeyeceğinden bahsetmiştik. Fakat bu efsanenin yaygın oluşuna sebebiyet veren bir durum var. Şimdi ona açıklık getirelim.

Antrenman esnasında çeşitli egzersizler yaparak kaslarımızı büyütmeye çalışırız. Kaslarımızı zorladığımız için de doğal olarak kaslarımız büyür. Bu antrenmanlar esnasında ancak güç ile bunu yaparız. Vücudumuz ise doğal bir şekilde daha fazla güç için kasların hacmini arttırır. Kas hacminin artması sonucunda vücut doğal olarak daha fazla kalori ister. Kaloriler ise depoda bulunan fazla yağlar yakılarak tüketilir. Halk arasında ise bu doğal döngü, yağların kasa dönüşü olarak yorumlanır. Fakat durum tam olarak öyle değildir.

Toparlamak gerekirse; kas hacminin antrenmanlar sonrasında artması, kalori ihtiyacı olarak yağların kullanılmasına neden oluyor. Yağlar erirken, kaslar gelişiyor. Yani direkt olarak kasın yağa dönüşmesi fizyolojik ve biyolojik olarak kesinlikle mümkün değil. Vücuttaki yağ yakımı sonucunda kasların belirginleşmesi böyle bir fikrin ortaya çıkmasına sebebiyet vermiştir.

Peki, kaslar yağa dönüşür mü? Sorusuna da açıklık getirelim. Bu durum da kesinlikle mümkün değildir. Yukarıdaki anlatımı tam tersinden düşünebiliriz. Kas hücreleri vücutta en çok kalori harcayan hücrelerdir. Düşünün ki egzersiz yapmasanız bile 13 kalori günlük olarak harcanmaktadır. Fakat olayın şu boyutu vardır; egzersiz yapmamak daha az kalori harcayarak, kas kütlesinin kaybolması anlamına gelmektedir. Egzersiz yapmıyorken ihtiyaç fazlası kalori alımı ise yağ hücrelerinin artması anlamına gelmektedir. Bunu da ‘kaslar yağa dönüşür’ efsanesinden çok; ‘egzersiz yapmamak kalori fazlası yaratarak yağ oluşumuna ve kas kütlesi kaybına yol açar’ diye açıklamak daha mantıklı olacaktır.

Kas kaybetmeden kilo vermeye yardımcı olan şu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Iso Cool Protein 2270 Gr

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder