Yaz Aylarında Nasıl Beslenmeli?

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte hepimiz fazla kilolarımızı vermek ve sağlıklı bir yaz mevsimi geçirmek istiyoruz. Birçok farklı diyet uyguluyoruz fakat temel beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmediğimiz sürece diyetlerin etkisi çok kısa oluyor. Bundan dolayı daha yaz mevsimi yaklaşırken, kısa vadeli çözümler yerine beslenme alışkanlığımızda değiştireceğimiz birkaç küçük nokta ile daha iyi ve uzun vadeli sonuçlar alabiliriz. Hadi gel hep beraber “Yaz aylarında nasıl beslenmeliyiz?” konusuna bakalım.

Öğünler atlanmamalı

Öğünleri atlamamak ve ara öğünlerle ana öğünleri desteklemek metabolizmayı hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. Öğünleri atlamamak vücutta yağ depolanmasını önler. Bu yüzden 2-3 ara öğün ile birlikte 3 ana öğün mutlaka tüketilmelidir.

Kafeinden uzak durulmalı

Yaz aylarında vücudumuzun suya oldukça fazla ihtiyacı vardır. Kafeinin dirüetik etkisi, vücutta sıvı kaybına yol açar. Bu yüzden kafeinli içecekler tüketilmemeli, kafein yerine bol bol su içilmelidir.

Meyve ve sebze tüketimine önem verilmeli

Yaz mevsimi sebze ve meyve tüketimi açısından oldukça önemlidir. Bu mevsimde inme riskini ve kalp hastalıklarını azaltan lezzetli meyve ve sebzeler tüketebiliriz. Bu meyve ve sebzeler vitamin deposu olmasının yanı sıra yağlanma sürecini yavaşlatan gıdalardır. 14 yıl boyunca süren bir araştırmaya göre günlük 5 porsiyon sebze ve meyve tüketen insanlar, tüketmeyenlere göre kalp hastalıkları ve inme risklerini daha az yaşamaktadırlar. Ayrıca unutmadan; diyabetik hastaların olası reaksiyonlara karşı bu porsiyon sayısını 2 veya 3’e indirmeleri gerekmektedir.

Lifli gıdalar sıklıkla tüketilmeli

Lifli gıdaların kalorisi az olmasının yanı sıra yağ oranları da oldukça düşüktür. Lifli yiyeceklerin kolesterolü düşürücü etkisi olduğu gibi tok tutma hissi de bulunmaktadır. Eğer lif içeriği bol olan meyveler tüketiliyorsa, kabukları ile yenmesi oldukça önemlidir. Çünkü kabuklarda oldukça fazla posa vardır.

Mutlaka güne kahvaltı ile başlanmalı

Metabolizmanın yaz aylarında daha hızlı çalışması enerji tüketimini büyük ölçüde arttırır. Kahvaltı gün içerisindeki enerjimiz için önemli bir öğündür. Bu yüzden kahvaltıyı kesinlikle atlamamalıyız.

Tuzdan ve glisemik indeksli gıdalardan uzak durulmalı

Reçel, beyaz ekmek, beyaz pirinç gibi yüksek glisemik indeksli gıdalardan uzak durulmalı. Bunun yerine glisemik endeksi düşük olan çavdar ekmeği, tam buğday ekmeği gibi gıdalar tercih edilmeli. Bunun yanı sıra tuz tüketimi azaltılmalı. Böbrekler fazla tuzu atmakta zorlanmaktadırlar. Bu da damarlardaki sıvı miktarının artmasına ve akabinde kan basıncının yükselmesine neden olur. Ayrıca tuz ödem riskini arttırabilir.

Bu yüzden tuz kullanımına dikkat edilmelidir.

Bol bol su içilmeli

Yaz aylarında metabolizmamız normalden çok daha hızlı çalıştığı için bol bol su tüketmemiz gerekmektedir. Bir yetişkinin vücudunun ortalama olarak %55-75 arası su olduğu düşününce ve suyun vücudumuzda toksinlerin atılması, emilim ve sindirimde görev alması, doku ve organların korunması gibi görevlerini de düşünce; su yaz aylarında çok önemli bir yere sahiptir. Bundan dolayı yapay içecekler yerine günde 2 lt su içmeye özen gösterilmelidir.

Çiğnemeye dikkat edilmeli

Birçoğumuz büyük lokmaları çiğnemeden yutma eğilimindeyiz. Bu yüzden küçük lokmalar halinde ve bol miktarda çiğneyerek öğünlerimizi tüketmeliyiz. Bu besinleri çok daha hızlı yakmamızı sağlayacaktır.

Uyku düzenine dikkat edilmeli

Uyku metabolizmamız ile direkt olarak ilişkilidir. Bu yüzden günlük 7-8 saat uyku, metabolizmamız için oldukça yararlıdır. Daha az uyumak veya daha fazla uyumak metabolizmaya zarar vererek yavaşlatacaktır.

Besin zehirlenmelerine dikkat edilmeli

Yaz aylarında aşırı sıcak ile birlikte gıdaların bozulması olasıdır. Bu yüzden gıdalar uygun koşullarda saklanmalı ve son kullanma tarihleri titizlikle incelenmesi gerekmektedir.

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder