Yaz Aylarında Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Spor yapmak her mevsim zevklidir, sağlıklıdır. Fakat yaz aylarında dikkat etmemiz gereken birçok etken bulunmaktadır. Bu etkenlere dikkat edilmezse istenmeyen sonuçlar yaşanabilir.  Eğer sen de iflah olmaz bir spor tutkunuysan önerilimize bakmanda fayda var!

Isınma hareketleri kesinlikle ihmal edilmemeli

Sıcaklarda spor yapmak oldukça yorucudur. Ve ister istemez ısınma hareketleri atlanır. Isınma hareketlerini atlamak fiziksel ve psikolojik olarak spora hazırlanmamızda büyük engeldir. Psikolojik ve fiziksel olarak hazır olmadığımız bir antrenmanın sonucu, hem istediğimiz gibi olmaz hem de istenmeyen sakatlıklar meydana gelebilir.

Tercihen kapalı alanlarda spor yapılmalı

Sporcular açısından yaz ayları, açık havanın ve sıcağın etkisiyle zararlı bir duruma dönüşebilir. Bu yüzden güneş çarpması gibi durumlar yaşamamak için kapalı spor salonları tercih edilmeli. 11:00 ve 16:00 saatleri arasında olmamak koşuluyla açık havada antrenman yapılabilir.

Sıvı tüketimi unutulmamalı

Yaz aylarında metabolizmamız hızlı çalışmaktadır. Bu yüzden oldukça fazla sıvı kaybı yaşarız. Egzersiz performansında düşüşler yaşamamak için günlük olarak mutlaka 2 lt su içilmelidir. Sporun öncesinde ve sonrasında su içmek sağlıklı olduğu gibi, spor esnasında içmek de oldukça faydalıdır. Bu yüzden spor esnasında ter ile kaybettiğimiz sıvıları su ile yerine koyabiliriz.

Kıyafet seçimi oldukça önemli

Terlemek fazla toksinleri atma açısından yararlıdır. Fakat yaz aylarında terleme kontrolsüz bir şekilde fenalığa dönüşebilir. Bu yüzden spor yaparken soğutma özelliği bulunan, açık renkli ve hafif giysileri kullanmak oldukça önemlidir.

Saat seçimi oldukça önemli

Eğer spor dış mekanda yapılacaksa saat seçimine dikkat edilmelidir. Güneşin dik açıyla geldiği saatler vardır. Bu saatler 11.00-16.00 arası olarak bilinir. Bu saatler arasında aşırı terleme, kalp çarpıntısı, tansiyon sorunları, bilinç kaybı gibi sorunlar görülebilir.  Bu yüzden dış mekanda yapılacak antrenmanlar sabah ve akşam saatlerinde yapılmalıdır. Öğle saatlerinde yapılan spor vücutta su kaybına yol açacaktır. İllaki sıcak saatlerde yapılması gerekiyorsa sıkça su tüketilmeli ya da su kaybını gideren sporcu içecekleri tüketilmelidir.

Dış mekanda spor yapılıyorsa güneş kremi şart

Sağlığın için yaptığın antrenman bilinçsiz bir şekilde cilt sağlığına zarar verebilir. Bu yüzden dış mekanda spor yapılıyorsa, güneşten direkt olarak zarar görmemek; yanıklara sebebiyet vermemek için güneş kremi kullanmak unutulmamalıdır.

Serinleme yöntemleri bulmaktan çekinmemeli

Antrenman esnasında yükselen vücut ısısını ve kan sıcaklığını düşürmek için serinleme yöntemleri kullanabilirsin. Şapka veya kafayı ıslatmak en bilindik serinleme yöntemlerindendir. Bunun dışında kendine buz havlu hazırlayabilirsin.

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder