Yazın Serinleten Kalorisi Az 5 İçecek Tarifi

Özellikle yaz aylarında, su tüketmek iki kat önemli. Çünkü vücudumuz, artan sıcaklıklara bağlı olarak her zamankinden daha fazla su kaybediyor. Bu yüzden yazın serinlemek için en fazla tüketmemiz gereken şey: Su. Bunun dışında ise evlerimizde azıcık malzemeyle hazırlayabileceğimiz bazı az kalorili içecekler var. Bu içecekler sayesinde yazın serinleyebilir; aynı zamanda da fazla kalori alımının önüne geçebiliriz.

İşte hem hazırlaması çok kolay olan hem de yaz sıcaklarına karşı şifa niteliğinde 5 düşük kalorili içecek tarifi.

1. Domatesli Maden Suyu

E ve C vitamini bakımından oldukça zengin olan domates, bağışıklık sistemini güçlendirir; mide ve bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Maden suyu ise, yaz sıcaklarında en fazla tüketilen sağlıklı içeceklerden biridir. İşte bu ikiliyi bir araya getirerek, yaz sıcaklarında serinlemeni sağlayacak az kalorili bir içecek tarifi:

-Taze hazırlanmış domates suyunun içerisine soğuk bir maden suyu ilave et. Dilersen bu karışıma biraz limon ve buz da ekleyebilirsin. Mide dostu içeceğin hazır oldu bile!

2. Naneli Ayran

Kalorisi düşük; vitamin ve mineral bakımından ise son derece zengin bir içecek olan ayran; hazmın kolaylaşmasına, kan basıncının düzenlenmesine ve gaz sorununun ortadan kalkmasına yardımcı olur. İşte yazın vazgeçilmezi olan ayran ile hızlıca hazırlayabileceğin kalorisi az bir içecek tarifi:

– Yağsız yoğurt ve su ile hazırladığın ayranın içine biraz buz ve taze nane yaprakları ilave et. Nefis içeceğin hazır!

3. Kavunlu-Buzlu Çay

Düşük kalorili bir meyve olan kavun, yazın vazgeçilmezlerinden. Vitamin ve mineral bakımından zengin bir meyve olmasının yanı sıra, sindirim sistemi için de çok yararlıdır. İşte bu lezzetli meyve ile hazırlayabileceğin az kalorili bir soğuk çay tarifi:

Malzemeler:

– 1, 5 litre su
– 7 adet taze nane yaprağı
– Yarım tatlı kaşığı yeşil çay
– Yarım tatlı kaşığı yasemin
– Yarım tatlı kaşığı melisa
– 2 çorba kaşığı esmer şeker
– Yarım limon ya da 1 dilim kavun

Yapılışı: Kaynattığın suyun içine nane, yeşil çay, yasemin, melisa ve gül yapraklarını at. 5 dakika boyunca demlenmesini bekledikten sonra süzüp, içine yarım limon sık. Esmer şeker ile kavunu ayrı bir yerde mikser ile çırp. Daha sonra bu karışımı da çayın içine ekle. Son olarak bol bol buz ve nane yapraklarını içine ekleyerek lezzetli çayını tüketebilirsin.

4. Limonata

Limonata, yazın en çok tüketilen içeceklerden birisi olsa gerek. Çünkü hem kalorisi az hem de yapımı çok kolay. Ayrıca hazmı kolaylaştırıyor, bağırsak ve idrar yollarını temizliyor. İşte yazın rahatça tüketebileceğin az kalorili bir limonata tarifi:

– Limonata yapmak için çok az malzemeye ihtiyacın var: Limon suyu, limon kabuğu rendesi, su, bol buz. Bu malzemeleri karıştırarak hazırlayacağın limonata senin için çok tatsızsa, içine biraz tatlandırıcı ekleyebilirsin. Ya da tatlandırıcı yerine bal da koyabilirsin.

5. Soğuk Kakao

Kakao, kalp sağlığı için çok faydalı ve ayrıca vücudun mutluluk hormonu salgılamasını sağlıyor. Sakinleştirici özelliği de bulunan kakaoyu, tehlikeli hale getiren şey elbette şeker. İşte şekerden uzak kalarak hazırlayacağın serinletici bir içecek tarifi:

– Az yağlı sütün içine biraz kakao ekle. Bir parça tatlanması için bitkisel bir tatlandırıcı ya da bal, pekmez gibi doğal tatlandırıcılardan yararlanabilirsin. Ama unutma, şeker değil.

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder