Yumurta Tüketiminin Egzersiz Yapanlar için 8 Faydası

Yumurta, zengin bir protein kaynağı olduğu için sporcular tarafından çok sık tercih edilmektedir ve bu, oldukça yerinde bir seçimdir. Çünkü yumurta faydaları dendiğinde akla ilk gelen şey bolca protein içermesi olsa da yumurtanın aslında sayılamayacak kadar fazla faydası vardır. Bu yazımızda, yumurta tüketiminin egzersiz yapanlar için sağladığı bazı faydalara değineceğiz. Elbette yumurta herkes için yararlı; ancak özellikle sporcu beslenmesinde ayrı bir yere sahip. İşte yumurtanın bilinen 8 faydası!

 

  1. Kaliteli bir protein kaynağıdır ve amino asit bakımından oldukça zengindir

Egzersiz yapan insanların kas gelişimi ve enerji ihtiyacı için protein tüketmeleri şarttır. İşte yumurta, bu anlamda gerçek bir protein kaynağı olarak gösterilebilir. Ayrıca birçok protein kaynağının aksine, tüm amino asitleri doğru miktarda içermektedir. Besin yoluyla aldığımız her proteinin tamamı vücutta kullanılamaz; ama yumurta bu konuda da oldukça avantajlı bir konuma sahiptir. Bir yumurtada, ortalama 6 gram protein bulunur.

 

  1. Daha az kalori almayı ama daha tok hissetmeyi sağlar

Yumurtanın içinde belli miktarda karbonhidrat olduğu için hem kan şekerini yükseltmez hem de enerji verir. Ayrıca yumurtanın verdiği tokluk hissi de çok fazladır. Bu sayede az kalori alınmasına rağmen fazlaca tok hissedilmiş olur.

 

  1. Besin değeri bakımından çok yüksektir

Yumurta; ciddi miktarda protein, vitamin, mineral ve diğer yararlı maddeleri içerir. B12 vitamini, B2 vitamini, A vitamini, B5 vitamini, folate, selenyum, fosfor; bir adet yumurtada bulunan yararlı maddelerden sadece birkaçıdır. Ayrıca, kalsiyum ve çinko bakımından da zengindir.

 

  1. İyi kolesterolü artırır ve kötü kolesterolü azaltır

Yumurtada belirli miktarda kolesterol bulunmaktadır. Ancak bu kötü bir şey demek değildir. Çünkü karaciğerimiz zaten her gün kolesterol üretir. Beslenme yoluyla yeterince kolesterol aldığımızda ise karaciğer kolesterol üretimini azaltır ve bu da kandaki kolesterol seviyesinin artmamasını sağlar.

 

  1. Antioksidan bakımından da zengindir

Yumurtada, lutein ve zeanthin isimli iki antioksidan bulunur. Bu antioksidanlar, gözleri katarakt ve yaşa bağlı görme kaybına karşı korur. Ayrıca yumurta, yine göz sağlığı için önemli olan A vitamini bakımından da zengindir.

 

  1. Beyin sağlığı için önemli olan kolin isimli maddeyi içerir

Kolin isimli madde, vücutta hücre zarı yapımında kullanılır ve beyindeki sinyal moleküllerinin üretiminde rol oynar. Kolin eksikliği ise bebeklerde zihinsel fonksiyonun azalmasına neden olabilir. İşte yumurta, bu pek bilinmeyen madde bakımından da oldukça zengindir. Bir yumurtada 113 mg kolin bulunmaktadır.

 

  1. Yüksek tansiyon riskini azaltır

Yumurtanın akında, peptit isimli bir bileşen bulunur. Bu bileşen, kan basıncının düşürülmesinde oldukça etkilidir. Ayrıca peptit, proteinin yapı taşlarından biridir. Yüksek tansiyon hastalığının temel nedeni olan enzim üretimi de peptit isimli madde tarafından engellenmektedir.

 

  1. Enerji verir

Yumurta, selenyum bakımından oldukça zengin bir besindir. Selenyum eksikliği; halsizlik, hipotiroid ve zihin zayıflığı gibi problemlere neden olabilir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bir insanın günlük selenyum ihtiyacı, 70 mikrogramdır. Bir yumurtada ise ortalama 14 mikrogram selenyum bulunmaktadır. Bu nedenle yumurta, ihtiyaç duyulan selenyumun %20’sini karşılayarak vücuda enerji verir.

 

Ayrıca…

Sporcular yumurtayı, yukarıda saydığımız ve sayamadığımız birçok faydasından dolayı sıkça tüketmektedirler. Ancak bu noktada aklına şöyle bir soru takılabilir: Sporcular yumurtanın sarısını neden yemez? Bazı sporcular yumurtanın proteini beyazında, yağı sarısında olduğu için sarısını yemeyi tercih etmezler. Ancak yumurta, aslında bir bütün olarak yukarıda belirttiğimiz birçok faydalı madde içermektedir. Bu nedenle ölçülü tüketildiğinde, sarısı ile birlikte rahatlıkla tüketilebilir…

 

Bu yazılarımız da ilgini çekebilir:

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder